Do kedy doporučujete kojiť a ako to je s tandemovým kojením?

Zodpovedané
19. mar 2019

Dobrý deň,

mám 2,5 ročné batoľa, ktoré kojím. Niekde ale predsa musí byť veková hranica, kedy dieťa odstaviť. U nás je to obojstranná závislosť.

Odstaví sa dieťa samo?

Moja druhá otázka sa týka tandemového kojenia. Ak by som chcela kojiť staršie a zároveň i mladšie dieťa. Viem, že prednosť má novorodenec.

Ako riešiť uvedenú situáciu?

U novorodenca je potrebné dbať veľa na hygienu, nemal by chytiť kašeľ alebo hnačku.

Ako zabezpečím hygienu, keď si deti berú do úst jedny prsia?

Čo ak bude staršie dieťa nachladnuté?

Ďakujem

Dobrý deň,

som veľká zástankyňa dlhodobého dojčenia, ktoré v SR ešte ani zďaleka nie je bežné.

Je skvelé, že dojčíte a chcete dojčiť aj naďalej. Vôbec si nemusíte robiť starosti. Svetová zdravotnícka organizácia aj Slovenská pediatrická spoločnosť odporúčajú dojčiť minimálne do 2 rokov dieťaťa. Prípadne dlhšie a to tak dlho, kým to vyhovuje matke i dieťaťu.

Ak sa deti odstavujú prirodzene, odstavia sa cca medzi 4.-6. rokom. V tej dobe už sa nedojčí priliš často, ale napríklad len 1x denne (pri uspávaní).

Dojčenie staršieho dieťaťa je fajn, získa úplne iný rozmer. Môžete si s ním o dojčení rozprávať a zistíte veľmi zaujímavé veci. Jediná nevýhoda dlhodobého dojčenia je stále ešte veľmi netolerantná spoločnosť, ktorá dojčenie staršieho dieťaťa dokáže často úplne neobjektívne kritizovať a byť veľmi krutá (a to i blízka rodina).

Čo sa týka tandemového dojčenia, opäť buďte bez starostí. Dojčite novorodeniatko tak často, ako bude chcieť. Novorodenec má prednosť. Potom pokojne nakojte aj bračeka. Môžete dojčiť aj obe deti súčasne. Zloženie mlieka je vždy také, aké potrebuje bábätko (telo je múdra mašinka!).

Čo sa týka hygieny, tak bežné bakteriálne prostredie budú obe deti zdieľať v jednej domácnosti. Priznám sa, že nie som zástankyňa príliš prísnych hygienických podmienok, teda nemyslím, že je potrebné bradavky akokoľvek sterilizovať. Snáď len v prípade, že by starší syn mal napr. opar.
Naopak, braček bude prirodzene budovať imunitu aj bábätku.

Držím palce, nech si dojčenie aj ďalej užívate s oboma deťmi. Robíte to najlepšie pre nich aj pre seba.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová