Dojčím 7 mesačné dieťa a som tehotná. Bude mať druhé bábätko po narodení kolostrum?

Zodpovedané
14. apr 2022

Dobrý deň,

som v 9. týždni tehotenstva a zatiaľ dojčím svoju 7 mesačnú dcérku. Počula som, že ak žena otehotnie, tak deťom mlieko nechutí.

Ak by k tomu došlo, čo mi odporúčate?

Bude mať druhé bábätko po narodení kolostrum?

Ďakujem

Dobrý deň,

dojčenie v tehotenstve je stále spájané s množstvom mýtov. Pokiaľ tehotenstvo prebieha bez problémov, nechajte všetko prebiehať prirodzene. Niekedy môže prvé dieťa v niektorých fázach tehotenstva materské mlieko odmietať. Môže to byť zmenou chuti mlieka vplyvom hormonálnych zmien.

Ak sa tak stane, musíte nahradiť materské mlieko umelým mliekom - min. do 1 roku veku prvého dieťaťa. Môžete však stále ponúkať. Často sa stáva, že sa dieťa k dojčeniu opäť vráti až po pôrode druhého bábätka.

Ani o kolostrum a mlieko pre novorodeniatko nemusíte mať strach. Príroda je chytrá. Zariadila všetko tak, aby sa vždy uprednostnilo druhé dieťa. Prvé sa teda pridojčuje, ale mlieko sa tvorí primárne pre novorodeniatko.

Dojčenie v tehotenstve, resp. tandemové dojčenie súrodencov je krásny zážitok. Rozhodne ho odporúčam.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová