Je možné zvýšiť laktáciu, keď bábätko nevie mliečko ťahať a musím mu pomáhať?

Zodpovedané
14. apr 2022

Dobrý deň,

mám 6 týždňové babätko a už od pôrodu sa trápime s dojčením. V nemocnici sa mi nenaliali prsia, bábo sa nevedelo prisať. Teraz sa už vie, ale stále si mliečko nevie potiahnuť. Musím si stláčať prsníky, aby niečo vypilo.

Užívam Senovku a aj Benedikt, strihali sme uzdičku, boli sme niekoľkokrát u laktačnej poradkyne. Dcérku si prikladám stále. Pocit plných pŕs nemám nikdy. Mám pocit, že mám pomalý tok, keďže malá sa mi na prsiach vie jedovať.

Musím večer dokrmovať, ale dokrmujem cez cievku. V noci dokŕmim ešte raz a samozrejme predtým ponúknem prsník.

Je vôbec možné, že sa mi zvýši tvorba mlieka, keď bábätko nevie mliečko same ťahať a musím pomáhať?

Dojčiť veľmi chcem, ale už ani neviem či to má zmysel. Bábätko je doobeda spokojné a poobede je to neustály plač. Priberá 500 g za dva týždne s tým, že dokrm UM je za 24 hodín maximálne 120 ml dokopy.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

bábätko sa najčastejšie rozčuľuje kvôli slabému toku mlieka a niekedy aj pre neho nepríjemnú polohu a pod. Nepíšete ako často a ako dlho dojčíte, či striedate prsia pri jednom dojčení.

Odporúčanie:

  • dojčite tak často a tak dlho, ako bábätko chce, veľmi často striedajte prsia pri dojčení,
  • dojčite veľa v noci - odporúčam spoločné spanie,
  • dojčite koža na kožu, ideálne v sacej polohe tak, aby si bábätko samo našlo, ako sa mu najlepšie dojčí a mohlo si dojčenie regulovať po svojom - viď https://www.mamila.sk,
  • dokrm cievkou vždy až pri poslednom vystriedaní pŕs, bábätko by si malo mlieko vytiahnuť samo - teda nepoužívať na cievku striekačku.

Váhový prírastok je v poriadku, 120 ml odhadujem tak na 25% dennej dávky. Chce to jednoducho trochu laktáciu nakopnúť. Tomu by mohlo pomôcť spoločné spanie a dojčenie v noci. Poobedný plač nemusí byť len od hladu. Veľmi by som odporučila nosenie v šatke alebo nosiči.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová