Je v poriadku, keď sa ročné dieťa dojčí každé 2 - 3 hodiny?

Zodpovedané
16. sep 2020

Dobrý deň,

môj syn mal pred pár dňami jeden rok. Stále je dojčený a prsník si vyžaduje stále v rovnakých časových intervaloch, teda každé 2 - 3 hodiny. A tak to máme aj cez noc. Priberá pekne.

Nie je to len o túlení a mojkaní, ale naozaj cucá. Je to aj počuť. S papaním je to občas boj, lebo všetko papá pomaly, alebo nemá čas. Stále sa niečim zamestná a neobsedí. Mám pocit, že sa poriadne nenapapá, ale len aby zahnal pocit hladu a koniec.

Takto máme problém aj s pitím. Pár dúškov a končí. Ešte doobeda si dá viac zo sŕkalky (vodičku, zriedený džús) a tým končí. Už dosť ľudí mi povedalo, že by som to mala obmedziť. Vraj nemôže tak často piť.

Necítim sa dobre, keď každý rieši moje dojčenie. Počúvam, že to nie je dobré ani pre malého a ak s tým nezačnem niečo robiť, tak budem mať s ním problém.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

dojčite tak, ako to vyhovuje Vám a Vášmu dieťaťu. Vy ho poznáte najlepšie. Nebojte sa, ono sa to postupne rozbehne. Ponúkajte pestrú stravu, nepodstrojujte, nerobte okolo jedla divadlo. Jednoducho ponúknite, jedzte spolu.

Ak syn váhovo a psychomotorický prospieva, neriešte to. MM a dojčenie je aj po roku veku veľmi zdravé, prospešné ako po zdravotnej tak po psychologickej stránke.

To, že je v SR dlhodobé dojčenie stále skôr vzácne, neznamená, že nie je správne. Je. Dojčenie je to najlepšie, čo môžte pre svoje dieťa robiť.

Už nikdy taký "multivitamín" ako MM nebude dostávať. Ten v lekárni nezoženiete.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová