Môžem plnohodnotne dojčiť aj s klobúčikmi?

Zodpovedané
25. okt 2022

Dobrý deň,

v pôrodnici mi laktačná poradkyňa odporučila dojčiace klobúčiky, lebo dcérka sa nechcela prisať vzhľadom na moje ploché bradavky. Všade počúvam, že by som sa ich mala zbaviť. Problém je, že bez nich sa prsníka ani nedotkne, priam vyvádza. Dcérke dávam papať iba z pŕs, takže nemám ani predstavu, koľko vypije a taktiež ju ani nevážim.

Je možné plnohodnotne dojčiť dlhšie obdobie aj s klobúčikmi?

Je nejaká tabuľka, koľko by malo dieťa vypiť v konkrétnom období?

Je správne striedanie prsníkov počas jedného dojčenia?

Alebo to má byť jeden prsník jedno dojčenie, druhý prsník druhé dojčenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

dojčenie cez klobúčiky je možné v prípade, že sa bábätko nevie a odmieta prisať priamo . Niekedy sú dôvodom vpáčené či ploché bradavky, inokedy sú dôvody iné. Pravdou však je, že časom sa na bradavku (aj plochú či vpáčenú) dokáže prísať každé zdravé bábätko. Ide len o trpezlivosť.

Štatisticky je dojčenie cez klobúčiky problematickejšie. Bábätká môžu mať horšie váhové prírastky, dojčenie je pre nich náročnejšie. Musia nasať do klobúčika a potom až do úst. Klobúčik deformuje prirodzené otvorenie úst a technika sania je ľahko odlišná. Ďalej silikón tvorí bariéru medzi ústami a bradavkou. Ovplyvňujú sa signály vysielané pri dojčení do mozgu, zloženie mlieka a aj miera produkcie. Je však lepšie dojčiť cez klobúčiky ako nedojčiť vôbec.

Poznám niektoré mamičky (nie je ich veľa), ktoré dojčili bez problémov dlhodobo s klobúčikmi.

Striedať prsia pri jednom dojčení rozhodne odporúčam, pokojne aj niekoľkokrát.

Tabuľku váhových prírastkov dojčených deti používa väčšina pediatrov. Môžete ju nájsť napr. aj na www.mamila.sk.

Čísla však nemusia byť vždy vypovedajúce. Dôležité je celkové prospievanie bábätka, hmotnosť, obvod hlavičky, dĺžka, jeho psychomotorický vývoj. Vypovedajúci je tiež počet požieraných plienok - minimálne 6 za 24 hodín. Lepšie viac.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová