Som 5 dní po pôrode a mám boľavé prsníky. Ako kŕmiť bábätko?

Zodpovedané
27. jún 2022

Dobrý deň,

pred piatimi dňami som porodila synčeka. Narodil sa hypotrofický s veľmi nízkou glykémiou. Hneď dostal fľašku s umelým mliekom, aby sa mu upravila. Ja som začala malého prikladať hneď po pôrode každé 2-3 hodiny, no mlieko som nemala takže vždy po priložení dostal umelé mlieko z fľaše. Takto sme fungovali 3 dni.

Včera sa mi prsia veľmi naliali. Sú bolestivé, mám v nich hrčky ktoré sa snažím rozmasírovať. Mlieko vyteká pomaly a malého stále prikladám každé 2-3 hodiny. Asi máme zlú techniku dojčenia, lebo ma dojčenie trochu bolí a nikdy mi neprinesie až takú úľavu od bolesti z naliatia.

Synčekovi mlieko veľmi chutí, snaží sa ťahať, ale hneď sa unaví a zaspáva. Preto sa snažím ešte doodsávať manuálnou odsávačkou, ale veľa sa mi nepodarí. Je to dosť bolestivé.

Synčeka by som rada kŕmila bez flaše, aleb bojím sa, že nebude prospievať.

Čo mi viete poradiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa Vášho popisu to vyzerá, že sa všetko dobre a prirodzene rozbieha. Predpokladám, že prvotná silná laktácia a nalievanie pŕs možno už trochu poľavilo.

Väčšinou sa dostaví úľava vo chvíli, keď sa bábätko začne prirodzene dojčiť. Teda tak často a tak dlho, ako potrebuje. Prikladajte pokojne k obom prsiam vždy, keď začne pri dojčení zaspávať, vystriedajte.

Veľmi Vás varujem pred dokrmom fľaškou. Je to veľké riziko v prvých dňoch dojčenia. Často spôsobí obmedzenie a zníženie tvorby mlieka. Sledujte či bábätko ciká, ak áno (minimálne 6 plienok denne). Je to ok. Samozrejme aj váhový prírastok na pravidelných prehliadkach vypovedá o prospievaní bábätka.

Preto, aby dojčenie nebolo bolestivé dbajte na široko otvorené ústa bábätka pri prikladaní k prsníku tak, aby Vám bradavku ďasnami bolestivo neškríplo. Odporúčam tiež mazať napr.Purelanom, kokosovým olejom, mandľovým olejom a pod.

Ak budete dojčiť podľa potrieb bábätka, odsávanie nie je potrebné.


Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová