Začali sa mi nalievať prsia a ja som jedla korenisté a kyslé jedlo. Bude moje mlieko dobré?

Zodpovedané
3. aug 2020

Dobrý deň,

mám 9 dňové bábo. Keď nás prepúšťali z nemocnice, tak som mlieko nemala. Možno som vytlačila tri kvapky. Malého som prikladala, veľa som pila, ale mliečko sa nevytvorilo ani do ďalšieho dňa. Bradavky som mala až krvavé.

Ráno som dostala silné hnačky, ktoré trvali dva dni. Za tie dva dni som jedla a pila veľmi málo. Hnačky prešli a ja som mliečko nemala. Preto som jedla aj také jedlá, ktoré sú korenisté, nafukujú a sú kyslé.

Začali sa mi nalievať prsia mliekom.

Je to mlieko dobré?

Môžem ho ponúknuť dieťatku?

Alebo mám začať odsávať a jest len vhodné jedlá, kým sa mliečko nevyčistí?

Ako dlho to trvá?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

tvorba mlieka niekedy chvíľu trvá. Väčšinou sa prvé kvapky objavujú okolo 4. dňa po pôrode, ale nie je raritou, že sa laktácia rozbehne až po 7 alebo aj 10 dňoch.

Nástup môže byť pozvoľný, ale aj veľmi rýchly a búrlivý, sprevádzaný teplotou, bolestí pŕs a môže skončiť aj mastitídou (zápalom).

Vaša mlieko je to najlepšie, čo môžete bábätku dať. Zďaleka neplatí, že ho svojou stravou nejako významne ovplyvníte a že ak nejete zdravo, či light, tak mlieko "znečistíte" a môže zmeniť jedálniček, aby sa "vyčistilo". To je obrovský mýtus.

Spomeňte si na ženy po celom svete - v Mexiku jedia často strukoviny, v Indii veľmi korenené a pálivé jedlá. Je skvelé, že sa mlieko začalo tvoriť a využite to k čo najčastejšiemu dojčeniu.

Dojčite tak často, ako bábätko potrebuje, majte ho v čo najtesnejšom kontakte, často pri dojčení striedajte prsia.

Odporúčam web https://www.mamila.sk/sk/uvod/, kde nájdete o dojčení mnoho užitočných informácií.

Pokiaľ máte poranené bradavky, dbajte na správne prisatie bábätka a bradavky ošetrujte napr kokosovým olejom, PureLan či inými hojivými masťami.

Moc držím palce nech Vám dojčenia vyjde.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová