12-ročný syn máva záchvaty hnevu. Ako mu môžeme pomôcť?

Zodpovedané
23. feb 2024

Dobrý deň,

prosím o radu ohľadom správania môjho 12-ročného syna. Máva vzdor, záchvaty hnevu, afekty a počas tých afektov agresivita, fyzické útoky, občasné náznaky sebapoškodzovania. Tie afekty vznikajú pri bežných denných situáciách a trvajú niekedy vyše hodiny. Mimo týchto afektov je to milý chlapec s bežným neposlúchaním.

Trvá to už viac ako 5 rokov ale vôbec sme sa nikam neposunuli. Vekom sa to zhoršuje a sme zúfalí. Pred 4 rokmi sme začali navštevovať psychologičku. Tá komunikuje so mnou aj s ním, približne 1 x za 1,5 mesiaca. Mám pocit, že je to poradenstvo, no žiadne terapie. Navštevujeme ju doteraz.

Pred rokom sme navštívili psychiatra. Ten nasadil liečbu najprv neutrálnu a požiadal klinického psychológa o testy a diagnózu. Má diagnózu ADHD a črty Aspergerovho syndrómu. Psychiater na základe diagnózy upravil liečbu a tvrdí, že u neho nevidí črty Aspergerovho syndrómu. Pravdupovediac ani ja.

Žiaľ, nevidím žiadnu zmenu a neviem, či my ako rodičia postupujeme správne a neviem ako ďalej. Uvažujem nad opätovnou kompletnou diagnostikou u klinického psychológa, ktorý by bol zároveň aj terapeutom, aby so synom ale aj s nami ako rodiou ďalej pracoval a viedol nás. Hľadám, ale zatiaľ neúspešne.

Viete nám poradiť?

Čo máme robiť?

Na koho sa máme obrátiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás dôverou obrátili.

Vaša situácia je naozaj náročná, ale skúsime Vám dať nejaké odporúčania.
V prvom rade je dôležité uvedomiť si, že syn sa pravdepodobne nachádza na začiatku puberty, s ktorou prichádzajú aj výkyvy nálad. Je to dôsledok hormonálnych zmien v organizme. Súčasne nastupuje snaha o presadenie svojho názoru voči názoru dospelých. To je dosť aj pri bežnom dieťati, u Vás je komplikácia ešte ADHD a možno AS. Toto obdobie môže byť kritické. Postupne by sa mala agresivita spojená s ADHD dozrievaním CNS a vekom znižovať a prevládnuť by mali poruchy pozornosti a aktivity, najmä ak nejde súčasne aj o AS. Prikláňame s k Vášmu názoru, nakoľko ako matka si dieťa najlepšie poznáte.

Skúste požiadať o názor iného psychiatra a klinického psychológa. Ideálne takého, ktorý vykonáva psychoterapiu. Správne ste odhadli, že v prípade takejto malej periodicity ide skôr o poradenstvo, ktoré Vám ako rodičovi môže pomôcť pracovať so synom doma, resp. riešiť niektoré situácie, ale so synom pracuje len v malej miere. Je vhodnejšie kombinovať poradenstvo a priame terapie so synom. Pretože práve to môže synovi pomôcť, aby sa naučil zvládať svoje emócie a ovládať svoju impulzivitu. Terapie, vhodný systém doma v kombinácii s liekmi majú dobré výsledky. Len lieky na ADHD väčšinou nestačia, prevažne majú len tlmiaci účinok.

Ohľadom jeho agresívneho správania k okoliu by ste si mali uvedomiť, že hoci syna milujete, najprv musíte chrániť samu seba. Ak by ste boli zranená vy, ani synovi by nemal kto pomôcť.

  • Pri agresívnom správaní sa snažte držať na dĺžku paže, aby Vás ani omylom nedokázal udrieť.
  • Skúste zostať pokojná a najprv syna upokojte, až potom sa s ním porozprávajte o nevhodnosti jeho správania.
  • Každému afektu predchádza spúšťač. Všímajte si konkrétne spoločné znaky v situáciách, keď sa syn hnevá a skúste si spomenúť, čo sa dialo predtým. Môžete tak odhaliť spúšťač alebo spúšťače, ktoré Vám syn v tej chvíli nepovie a na prvý pohľad ani nie sú možno také zrejmé.

Ak by ste mali ešte nejaké otázky, môžete nás kontaktovať cez sociálne siete alebo cez profil na MK.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.