4,5-ročná nechce chodiť do škôlky. Ako s ňou komunikovať a zmeniť jej postoj?

Zodpovedané
8. sep 2023

Dobrý deň,

máme veľký problém so 4,5-ročnou dcérkou, ktorá odmieta chodiť do škôlky. Minulý rok tam chodila rada a problém nebol. Bola spoločenská, mala kamarátky, kamarátov, do škôlky sa tešila. No teraz sa všetko zmenilo. Ráno nám plače, nechce ani z postele vstať, kričí.

Keď sa má obliekať, tak hádže s vecami. Nepomáha ani to, keď jej povieme, že sa na ňu tešia kamarátky. Ani to, že my musíme pracovať a nemá s kým ostať doma. Už sme sa pýtali aj v škôlke, či sa niečo nestalo. Učiteľky tvrdia, že nie. Pýtala som sa aj malej, že prečo nechce ísť. Povedala, že sa jej tam nepáči.

Myslím, že sa jej nepáči režim a to, že musí počúvať.

Ako zmeniť postoj a správanie našej dcérky?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Píšete, že do škôlky už dcérka chodila minulý rok a nebol problém. Teraz náhle problém nastal.

Môže ísť o zmenu alebo situáciu, ktorá sa udiala v škôlke. Je potrebné zistiť, či nenastala zmena učiteľky, v zložení kolektívu, či neprišlo nové dieťa, ktoré sa možno k dcére nespráva pekne, neodišla jej najlepšia kamarátka a pod.

Skúste tiež pouvažovať nad tým, či sa zmenilo správanie dcérky aj v domácom prostredí. Je v porovnaní s minulým rokom dcérka aj domá iná, vzdorovitejšia a má problém s režimom? Ak áno, je to zrejme vekom a môže ísť o obdobie vzdoru.

Ak nie, je potrebné hľadať príčiny v škôlke. Dohodnite sa s učiteľkami, nech ju určitý čas sledujú, vysvetlite im jej správanie a nechuť. Je to hlavne o komunikácii.

Dcérke vysvetlite, že jej chcete pomôcť a dokážete to len vtedy, ak Vám to umožní a povie Vám všetko, čo ju trápi. Chce to trpezlivý prístup od Vás i od vyučujúcich.

Veríme, že situácia sa rýchlo vyrieši. V prípade potreby nás neváhajte kontaktovať.

S prianím príjemného dňa

Kristína a Veronika.

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.