5-ročná si nevie zapamätať čísla. Je to zatiaľ primerané jej veku?

Zodpovedané
29. nov 2023

Dobrý deň,

moja 5-ročná dcéra si nevie zapamätať čísla. Myslím konkrétne znak číslice, že ktoré číslo je. Už keď učiteľky v škôlke chceli, aby vedela ako 4-ročná počítať do 5, tak aj tri mesiace trvalo kým si to zapamätala. Pomohla až básnička. A počítať do 10 trvalo ďalšie mesiace.

Teraz sme začali s precvičovaním písania, aby zvládla písať číslice. Hlavne 8, tá slučka jej akosi nejde. Ostatné už píše krásne. Chcem, aby to mala v škole potom ľahšie a sústredila sa na sčítanie. Dnes ma nemilo prekvapila a dnes mi číslicu napísala zrkadlovo. Ja som len pozerala ako puk. Nepomáhajú pomôcky ako labuť ako 2, vrana ako 3, osem ako mašľa alebo snehuliak a pod. Jednoducho nie a nie si zapamätať čo, ktoré číslo znamená. A to sme ešte nezačali precvičovať abecedu. Napr. Ukáž mi číslo 8. Ukázala 7. Nie, Ukáž mi číslo 8. Ukázala 9. Snehuliak. Ukázala 8. Ukáž mi číslo 6. Ukázala číslo 8. Ako môže byť číslo 6 toto, keď predtým si to ukázala ako 8?

Ja som už totálne bezradná. Vždy sa pritom rozreve a hovorí, že ja to nedokážem a ja to neviem. Keď si k nej k tomu sadneme, ja alebo muž, dakedy už reve preventívne. Je pravda, že on je zbrklejší, kus cholerik, takže skôr prudko reaguje. Ja sa snažím byť kľudná. Keď mi už aj po pol hodine nedokáže ukázať čo je čo za číslo, tak už aj ja strácam nervy. Príde mi, že čím viac sa s ňou snažíme, tým menej toho vie. Bojím sa, že ju síce do školy vezmú, ale nebude to zvládať a po čase ju pošlú do nejakej špeciálnej.

Čo máme robiť?

Je to primerané jej veku?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Vidíme, že sa s dcérkou snažíte pracovať a uľahčiť jej nástup do školy. Na niektoré veci má však dcérka ešte čas. Schopnosti ako syntéza (spájanie do slabík), či fonematické uvedomovanie sa vyvíjajú až do 7 rokov. Ak to ešte nemá vyvinuté a vy na ňu budete príliš tlačiť, môžete v nej vybudovať nechuť k škole a učeniu, alebo sa bude cítiť menejcenná, lebo jej to nejde do hlávky.

Ak chcete jej vedomosti rozvíjať, skúste to hravým spôsobom a určite nie veľmi dlho. Dlhšie ako pol hodinu sa s ňou určite neučte, pokiaľ ona sama nechce, aby ste pokračovali.

Ak si napriek tomu nie ste istá, či by školu zvládla, skúste sa informovať v centre včasnej intervencie alebo v centre poradenstva a prevencie v okolí. Oni jej vedia urobiť napr. test školskej zrelosti, resp. iné testy, ktoré by mohli odhaliť nejaký problém.

Taktiež sa skúste porozprávať s učiteľkami v škôlke ako sa správa, ako jej idú iné aktivity, čo jej ide dobre a v čom si je v škôlke neistá. Niekedy sa totiž deti inak prejavujú v kolektíve ako doma s rodičmi.

Veríme, že situácia sa upraví, ale ak by ste mali ešte nejaké otázky, neváhajte nás kontaktovať.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.