Má moja 3-ročná dcérka poruchu autistického spektra?

Zodpovedané
3. máj 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 3-ročnej dcérky. Do 2 rokov sme si mysleli, že by mohla mať PAS. Bola vždy veľmi šikovná a nadpriemerne múdra v niektorých oblastiach. Imitovala od malička, napodobňovala nás, rýchlo sa učila. Ako 20-mesačná vedela abecedu, čísla, farby, tvary, všetko aj po anglicky. Od malička mala funkčnú hru, krásne opakovala, zapájala sa do všetkého. Problém bol, že vonku ignorovala ľudí. Teda väčšinu ľudí. To sa tiež už zmenilo. Deti má veľmi rada, stále sa k ním ťahá, hrá sa. Len tá reč sa u nej ako keby nerozvíjala. Slovnú zásobu má veľmi dobrú, spája slová do gramaticky nesprávnych viet, hovorí v 2. a 3. osobe, nevie odpovedať na otázky typu, kde si bola, čo si robila. Kričí, keď nerozumie alebo nie je po jej alebo sa nevie vyjadriť. Logopedička, neurologička, aj psychologička a panie z CVI sa vyjadrili, že skôr NKS ako PAS.

Dcérka funguje úplne normálne, počúva, reaguje, odpovedá, normálne funkčné sa hrá. Nemá rituály, záchvaty, je šikovná, uprace, pomáha. Teší sa, keď niekto príde. Má výbornú pamäť, zrejme vyšší intelekt ale je emocionálne nestála, rýchlo sa rozhnevá, rozplače, nedá si vysvetliť. Tým pádom neviem, že či úplne rozumie. Často pri radosti skáče a robí s rúčkami ako detičky s autizmom. Občas ide na špičky, po upozornení ide pekne. Niekedy je nepozorná a ide si svoje.

Mám ju dať ešte niekde diagnostikovať?

Môže to byť spôsobené iba tým, že má narušenú komunikačnú schopnosť a celkovo jej povahou?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili. V posledných mesiacoch nás prenasledovali zdravotné ťažkosti, preto sa Vám ospravedlňujeme, že odpovedáme až teraz. Ak sa Vaša situácia medzitým vyriešila, tak nás to teší.

Podľa Vášho popisu sa prikláňame k odborníkom, nakoľko mali výhodu, že dcérku videli, vyšetrili ju a taktiež viedli anamnestický rozhovor aj s Vami. Jej osobnosť aj schopnosti sú ešte vo vývoji. Najmä pozornosť a nízka frustračná tolerancia pri neúspechu, alebo neporozumení, sa ešte len začínajú rozvíjať. Postupne by sa to malo stále zlepšovať.

Okrem toho, diagnostika autizmu v 3. rokoch musí byť podmienená veľmi výraznými prejavmi, často aj ďalšími ochoreniami. Vo Vašom prípade však absentujú a bola by teda výrazne nepresná. Užívajte si teda toto obdobie, skúste zatiaľ riešiť NKS. V prípade, že by sa situácia zmenila, môžete absolvovať diagnostiku neskôr. Určite bude presnejšia vo vyššom veku.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.