Aké sú prognózy pri včasne diagnostikovanej afektívnej dysregulácii?

Zodpovedané
24. apr 2023

Dobrý deň,

nášmu 16-mesačnému synovi bola diagnostikovaná afektívna dysregulácia. Aktuálne sa u neho prejavuje nekontrolovanými emóciami, neustálou nespokojnosťou, plačom, nízkou hranicou frustrácie, nezáujmom o hru. Telesný kontakt len vtedy, keď ho vyžaduje on sám.

Ďalej sa prejavuje separačnou úzkosťou - nemôžem sa od neho “pohnúť”, hyperaktivitou, neprimeraným strachom z neznámych ľudí. Z tohto dôvodu navštevujeme už asi polroka detského psychológa. Kognitívne a psychomotoricky je veľmi šikovný, drží očný kontakt, napodobňuje nás, napodobňuje správne zvuky zvierat, hovorí 5 slov, rozumie nenáročným otázkam a zadaniam, “odpovie jednoslovne na jednoduchú otázku, objíma plyšákov, rozpozná sám seba v zrkadle (test s bodkou na čele).

Aké sú prognózy pre deti s touto diagnózou?

Je možné včasnou intervenciou dosiahnuť dobré výsledky?

Pridružujú sa k tejto diagnóze často diagnózy ako ADHS alebo autizmus?

Psychologičku vidíme opäť až o dva nesiace.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Váš opis nám naznačuje nerovnomerný vývin u synčeka. Vo viacerých oblastiach je v rámci vývinu popredu a neustále sa vyvíja. Problémom je jeho emočná nevyzretosť, čo nie je u tak malého dieťaťa zvláštne. Napr. období separačnej úzkosti je v živote dieťaťa viac. Je len dôležité ju správne zvládnuť podobne ako ostatné prejavy.

Keďže navštevujete psychológa, skúste sa ho opýtať na vhodné terapie pre zlepšenie emocionálnej stránky, alebo kontaktovať centrum včasnej intervencie vo Vašom okolí. Mnohé prejavy sa dajú zvládnuť vhodnými terapiami alebo iným prístupom.

Je výborné, že chcete s diagnózou pracovať, jeho vývoju to môže len pomôcť.

Pokiaľ ide o diagnózy, ktoré ste spomínali (PAS a ADHD), nie sú spojené priamo s diagnózou afektívnej dysregulácie. Niektoré z prejavov sa však môžu navzájom prekrývať. Keďže však navštevujete psychológa, určite Vás bude informovať, ak by sa mu zdalo, že to ide týmto smerom. Zatiaľ to tak nevyzerá.

Veronika a Kristína

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.