Ako jemne a citlivo vysvetliť 5-ročnej dcérke, že má Aspergerov syndróm?

Zodpovedané
7. apr 2023

Dobrý deň,

mám skoro 5-ročnú dcéru, ktorá má diagnostikovaný Aspergerov syndróm. Je to inak naozaj veľmi múdre a šikovné dieťa. Mnoho známych z okolia o diagnóze ani nevie. Niekedy pôsobí absolútne normálne, teda až nadpriemerne šikovne. Trvá to do času pokým nedostane nejaký svoj záchvat. Vtedy plače, opakuje niečo dokola, robí nejaké veci dokola.

Predtým mávala hrozne veľa záchvatov, ale už sa to zlepšuje. Navštevuje normálnu škôlku a tam funguje bez problémov. Má síce nejaké svoje zvyky, ale tie neobmedzujú jej fungovanie v škôlke. Dlhšiu dobu ma trápi otázka kedy a ako jej vhodne vysvetliť jej diagnózu.

Dcérka je dosť citlivá a nechcem, aby to vnímala ako niečo zlé. Napr. keď ide na kontrolu k psychiatrovi, tak jej poviem, že sa ideme len porozprávať s pánom doktorom ako sa má. Viac sa ma nepýta, ale časom určite bude. Keď mala občas zlý deň (sťažovala sa na hluk áut, že jej vadí slnko, že jej vadí toto oblečenie), tak sa ma pýtala, že prečo jej všetko vadí.

Plus k tomu má mladšieho bračeka, ktorý vyzerá, že bude tiež autista a ani nerozpráva. To sa tiež často dcéra pýta, že prečo ešte nevie a či už za rok bude.

Ako mám reagovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Oboznámiť dieťa s jeho diagnózou je vždy náročné. Pokiaľ si dcérka svoju inakosť uvedomuje, odporúčali by sme Vám jemne jej to vysvetliť na príkladoch.

Napr. Ak jej vadí hluk áut, poukázať na to, že väčšina ľudí to až tak veľmi nevníma a jej to vadí preto, lebo má iné vnímanie. Poukážte na jej odlišnosť, ale vysvetlite, že hoci iná (citlivejšia) ako jej rovesníci, nie je to nič zlé. Postupne spolu pracujte na tom, aby sa naučila prispôsobiť prostrediu a zvládať problémové situácie, ale súčasne dbajte na to, aby aj jej okolie tolerovalo jej odlišnosť.

Zatiaľ by sme sa vyhli konkrétnemu pomenovaniu diagnózy. V rámci okolia, rozhovorov, televíznych správ sa o tejto téme často diskutuje kontroverzným spôsobom a v prípade nejakej nevhodnej reakcie, poznámky a podobne by ju to mohlo zraniť.  Je vhodné pomenovať to až vo vyššom veku.

Ohľadom bračeka by sme Vám odporučili zatiaľ neporovnávať ich navzájom pred dcérkou. Len jej vysvetliť, že je ešte malý a má čas začať rozprávať. Pokiaľ nemá synček iné prejavy, alebo už stanovenú diagnózu, tak je predčasné jej to hovoriť. Na druhej strane, ak už máte podozrenie a ona sa priamo opýta, neklamte jej. Len jej otvorene povedzte, že je to možné a uvidí sa to časom.

Na konkrétnejšiu odpoveď by sme potrebovali viac informácií, preto nás neváhajte kontaktovať.

Príjemné veľkonočné sviatky prajú

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.