Ako vysvetlím 5-ročnej a 3-ročnej dcérke, že biť sa nie je pekné?

Zodpovedané
22. sep 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom problému mojich dvoch dcér: 5-ročnej a 3-ročnej.

Od času ako začali moje dcérky chodiť do škôlky, tak sa začali doma biť. Vraj videli v škôlke, že iné deti sa bijú.

Ako im vysvetlím, že to nie je pekné?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Je pravda, že deti odzerajú nevhodné správanie často od iných detí a súčasne im to často utvrdzujeme aj toleranciou k takýmto prejavom medzi dospelými. Je potrebné im vysvetľovať, že to nie je správne. Dôležité je, aby sme im to pomohli lepšie pochopiť, prirovnať to k nejakej situácii v obľúbenej rozprávke. Napr. "Ani Anna s Elzou sa nebili, aj keď sa pohádali." Treba zdôrazniť, že môžu jedna druhej omylom veľmi ublížiť. A aké by boli smutné, keby sa to stalo.

Skúste sa spoločne rozprávať o pocitoch a najmä o tom, že ako bez agresivity zvládnuť vzniknuté konflikty. Existujú na to aj preventívne programy, ktoré pracujú s emocionálnou inteligenciou u detí. Jeden sme tiež napísali.

Počas pokojného rozhovoru, nie krátko po bitke, im povedzte ako to vnímate vy, že ste smutná, lebo obe máte rovnako rada a bolí vás srdiečko, keď si ubližujú. V tomto prípade je potrebná trpezlivosť a vytrvalosť pri vysvetľovaní. Sú ešte malé a chvíľu to bude trvať, ale veríme, že to zvládnete.

V prípade ďalších otázok nás môžete kontaktovať na sociálnych sieťach.

S pozdravom Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.