Aký odborník pomôže 15-ročnej vyriešiť problém negatívneho pohľadu na seba a problém s príjmom potravy?

Zodpovedané
8. nov 2023

Dobrý deň,

mám 15-ročné dieťa, ktoré má problémy.

Viete mi poradiť odborníka - pedopsychiatra, psychológa špecializovaného na problém poruchy príjmu potravy a negatívny pohľad na seba?

Okrem Bratislavy.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Tento problém sa často vyskytujú práve u dievčat v jej veku a je potrebné ho riešiť včas. Je dobré, že ste si to všimli a snažíte sa to riešiť.

Na poruchy príjmu potravy sa zameriava organizácia Chuť žiť. Link priamo na jej stránku je https://chutzit.sk/. Má v danej oblasti veľké skúsenosti. My Vám nevieme povedať konkrétne mená odborníkov na poruchu príjmu potravy, keďže nemáme reálnu skúsenosť s touto diagnózou v našej práci a ani s tým ako odborníci vo Vašom okolí vedú sedenia zamerané na túto oblasť. V menovanej organizácii Vám však budú vedieť presnejšie odporučiť niekoho konkrétneho, nakoľko majú skúsenosti s odborníkmi. Niektorých majú aj priamo v rámci organizácie a budú mať výhodu osobného stretnutia s dcérou. Výber terapeuta je často založený aj na povahe dieťaťa, nielen na diagnóze.

Negatívny pohľad na seba a porucha príjmu potravy veľakrát pramení z nízkeho sebavedomia. Ak je to prípad aj Vašej dcéry, môžeme dať zatiaľ pár všeobecných odporúčaní, kým sa dostanete na vyšetrenie u odborníkov:

1. Nechajte deti robiť to, čo dokážu. Povzbudí ich pocit úspechu zo zvládnutej úlohy.

2. Povzbudzujte k realistickým cieľom. Nereálne ciele môžu u niektorých detí spôsobiť veľkú frustráciu, pričom dosiahnutie reálneho cieľa má presne opačný efekt.

3. Kritiku podávajte citlivo. A najmä konštruktívne, zamerajte sa aj na riešenia prípadných neúspechov, nielen na ich pomenovanie.

4. Nezabúdajte na pochvalu, ale nechváľte za všetko. Dieťa by v tom prípade prestalo veriť, že Vaše pochvaly sú úprimné.

Nakoľko dcéru poznáte najlepšie, určite nájdete ešte veľa konkrétnych spôsobov, ako ju podporiť. Veríme, že to spoločne zvládnete.

V prípade potreby nás neváhajte kontaktovať.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.