Deti v škôlke robia zle mojej 3-ročnej dcérke. Čo mám robiť?

Zodpovedané
19. mar 2024

Dobrý deň,

moja 3-ročná dcérka začala od septembra chodiť do škôlky a bola zaradená medzi 4-ročné deti, ktoré tam už rok chodili. Bola medzi nimi ako jediná nová a najmladšia. Je to prevažne chlapčenská trieda, nakoľko dievčat je tam len 6. Od začiatku jej chlapci robili zle, posmievali sa jej. Keď na začiatku plakala, tak ju vyháňali. Hovorili jej, že ich bolia uši z jej plaču, aby išla preč, aby išla domov za mamou, že ju tam nechcú.

Veľmi zle to znášala a nechcela tam chodiť. Našla si tam jednu kamarátku, s ktorou sa hráva a na chvíľku sa to upokojilo a celkom sa do škôlky aj tešila. Občas však povedala, že jej chlapci robili zle. Bolo teda chvíľku obdobie kedy sa do škôlky tešila. No zase sa to začalo opakovať a chlapci sa jej opäť začali posmievať. Tentokrát ju aj búchali po hlavičke, alebo jej brnkali po nose a smiali sa jej. Párkrát ju aj sotili. Neviem či sa to dá chápať ako šikana, ale ja už to za šikanu považujem.

Od začiatku som to riešila s učiteľkami. Tie vraveli, že chlapcom dohovorili, no neviem či to bolo tak naozaj. Lebo ani oni samé si s nimi nevedia poradiť. Chlapci sa tam aj medzi sebou často bijú a pani učiteľky sa tomu prizerajú. Vždy je v triede veľký krik ako by tam ani žiadne učiteľky neboli.

Ako to mám ďalej riešiť a čo mám robiť?

Nechcem, aby mojej dcére ubližovali, aby sa trápila a bála sa ísť do škôlky. Lebo po tom poslednom incidente tam už chodiť nechce boji sa tam ísť. Na začiatku som ju chcela preložiť do inej triedy no všade už bolo plno. Rozmýšľam aj nad tým či by som ju od septembra nepredložila do novej triedy, kde nastúpia nové deti. Budú to ale menšie deti 3-4 ročné. Neviem či by to bol správny krok, keď už si v tejto pôvodnej triede našla jednu kamarátku. A tiež či by jej neuškodilo to že by bola medzi mladšími deťmi. No nechcem ju dať medzi už zabehnuté deti do inej triedy, to by bolo to isté že by tam zase bola ako jediná nová. Preto som premýšľala dať ju k novým deťom, ktoré ešte len nastúpia.

Ďakujem

Dobrý deň.

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

To, čo popisujete, už možno považovať za šikanovanie. V prvom rade by to mali riešiť učiteľky spolu s rodičmi agresorov. Pokiaľ to neriešia učiteľky, tak je potrebné do riešenia zapojiť riaditeľa predškolského zariadenia. Ak to nepomôže, tak samotného zriaďovateľa.

Píšete, že uvažujete dať dcérku preložiť do inej triedy. Myslíme si, že uvažujete veľmi správne. Reakcie Vašej dcérky sú v danej situácii prirodzené. Nemá pocit bezpečia, istoty, má strach.

V triede s novými deťmi sa od začiatku formujú vzťahy. Už nepôjde o predtým utvorený kolektív, ako to bolo teraz. Ona tam prišla ako nový element, najmenší, najslabší, ľahko šikanovateľný. Práve tu je priestor na to, aby sa dcérka v novom kolektíve začlenila a opäť nadobudla pocit bezpečia a prijatia. Nemyslíme si, že by to dcérke ublížilo. S kamarátkou môže udržiavať priateľstvo aj naďalej a pri nových mladších deťoch, kde bude najstaršia, môže byť prítomný aj fakt, že k nej ako k staršej budú mladšie deti vzhliadať, možno sa od nej učiť a tým pádom získa aj pocit dôležitosti. Nie je tam veľký vekový rozdiel, takže pokojne môžu vzniknúť aj nové priateľstvá.

Je potrebné, aby ste situáciu so škôlkou riešila čo najskôr, aby sa u dcérky nevytvorila trauma, ktorú bude musieť potom riešiť detský psychológ. Doma sa s dcérkou rozprávajte o zážitkoch v škôlke, sledujte situáciu a skúste v nej posilňovať sebaistotu, aby sa vedela aspoň slovne brániť voči posmeškom od chlapcov, kým s nimi bude v triede. Nech im skúsi povedať, aby prestali alebo nech to ide povedať pani učiteľke. Vy najlepšie poznáte svoju dcérku a jej povahu, či je možné u nej podporovať to, aby sa vedela brániť. Agresor totiž často svoje útoky opakuje práve preto, lebo čaká, že obeť sa brániť nebude.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.