Je v poriadku, keď sa 2,5-ročné dieťa nesústredí, nevníma a nemá záujem o hračky?

Zodpovedané
31. aug 2023

Dobrý deň,

rada by som sa poradila ohľadom správania môjho 2,5-ročného syna. Je to veľmi živé a hlavne veselé vyrehotané dieťa. Ešte nerozpráva, teda povie iba cca 6 jednoduchých slov (mama, kde je, mňam). Doma sa vôbec nehrá s hračkami, ani lego, ani autíčka, ani plyšáky, žiadne knižky. Je dosť náročné s ním tráviť doma čas. Nemá ani záujem mi "pomáhať" v domácich prácach. Baví ho iba kreslenie a rozprávka v TV. Inak stále behá po byte, skáče po posteli, besní sa. Skáče po mne, keď sedím. Nonstop je vyrehotaný, nevie sa skľudniť. Veľa času sme preto vonku na ihrisku, lebo tam je ok.

Trápi ma, že ho neviem nič naučiť. Snažím sa mu ukazovať zvieratká v knižkách, farby, predmety a absolútne to ignoruje. Vôbec nevníma, keď mu niečo "vysvetľujem". Ani sa na mňa nepozrie, keď rozprávam. Nepozná zvieratá, teda pozná iba psa. Nevie ako ktoré zviera robí, nepozná ani jednu farbu.

Ak má náhodou cez deň svetlú chvíľku a vníma, tak rozumie čo od neho chcem (napr. choď zahodiť do koša, choď sa vycikať...). Už je aj odplienkovaný.

Je v poriadku, že tak malé dieťa nemá záujem o žiadne hračky a nenechá sa nič naučiť, vysvetliť, ukázať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili. Syn má viditeľne dosť energie, ktorú ešte kvôli veku nedokáže usmerniť.

Na základe Vášho opisu odporúčame:

  • Sledovať, či nie je problém s nedostatkom pozornosti. Je možné, že je ľahko vyrušiteľný, a preto ťažko vníma, čo mu hovoríte.
  • Porozprávať sa o jeho prejavoch s Vašou pediatričkou/pediatrom a v prípade potreby navštíviť so synom centrum včasnej intervencie.
  • Ak by sa jeho slovná zásoba nezlepšovala, skúste vyhľadať aj logopéda. Ten dokáže pomôcť aj pri "rozrozprávaní" dieťaťa nielen s výslovnosťou.
  • Ohľadom jeho rozvoja skúste využiť to, čo ho zaujíma. Napr. Ak kreslí, skúste s ním kresliť zvieratká, vždy mu pri tom hovoriť ako na volajú, aké zvuky vydávajú, aké majú farby.
  • Pri rozprávkach mu skúste podávať informácie napr. o farbách: "Pozri, aké červené hasičké auto má Sam." Ale hravým štýlom.

Nepíšete, ktoré rozprávky ho bavia najviac. Skúste s ním komunikovať o nich, dávať mu otázky, na ktoré môže odpovedať áno - nie. Tak zistite jeho názor, cvičíte jeho porozumenie a pozornosť.

Vidíme, že sa o synčeka zaujímate a trápi Vás, že ho nedokážete naučiť veci, ktoré pokladáme u detí za bežné. Každé dieťa je však vlastná osobnosť. Preto ho skúste rozvíjať na základe záujmov, ktoré ste zatiaľ vypozorovali.

V prípade ďalších otázok sa na nás neváhajte obrátiť.

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.