Je vhodné učiť dieťa s ADHD doma?

Zodpovedané
18. jún 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom syna, ktorému bola diagnostikovaná porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD). Poslednú dobu má problémy so školou a ja rozmýšľam, či ho mám učiť doma.

Bude to správna cesta?

Existuje finančný príspevok za to, že som s ním doma a vzdelávam ho?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

ADHD alebo inak porucha pozornosti s hyperaktivitou má u detí rôzne prejavy. Deti sú prevažne ľahko vyrušiteľné, impulzívne, pozornosť im klesá a majú nízku frustračnú toleranciu, čo často vyústi do agresívneho správania.

Nevieme, aké sú prejavy vášho synčeka, jeho vek, ani aké problémy sú v škole, tak budeme písať všeobecne.

1. Domáce vzdelávanie je na Slovensku možné na 1. a 2. stupni ZŠ. Aby mohlo byť schválené, musíte spolupracovať so školou, ktorá bude garantovať jeho vzdelávanie. Nie všetky školy s tým majú skúsenosti. Každé dieťa musí mať povinnú školskú dochádzku. Dôležité je odpovedať si na otázku, či to bude pre syna vhodné, nakoľko bude odčlenený od kolektívu detí v rovnakom veku. Mali by ste si byť istá, že to bude pre neho v súčasnosti najviac prínosné.

2. Pokiaľ má syn len diagnózu ADHD a nie iné - ťažšie ochorenie, kde by si vyžadoval opatrovanie (zvyčajne fyzického charakteru), nie je žiadny peňažný príspevok starostlivosť o neho. Rodičia domškolákov to zväčša riešia prácou z domu, živnosťou alebo tým, že rodinu živí lepšie zarábajúci rodič.

Ak by ste chceli konkrétnejšie rady, kontaktujte nás cez sociálne siete alebo mail.

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.