Kde mi vyšetria prváčika, ktorý neobsedí a má problém nadviazať komunikáciu?

Zodpovedané
23. júl 2023

Dobrý deň,

mám syna, ktorý ukončil prvý ročník ZŠ. Pani učiteľke sa nezdá syn "normálny". Mal špecifické správanie - nedokázal obsedieť v ľavici, ale cez hodinu sa prechádzal po triede. Taktiež má problém nadviazať priateľstvo a rozhovor. V kolektíve je buď odháňaný alebo tolerovaný. Na telesnej ešte nevidela dieťa, ktoré by sa tak veľmi bálo urobiť akýkoľvek pohyb. Takýchto "drobných" problémov je samozrejme viac.

Podozrenie máme na ADHD alebo Aspergerov syndróm. Škola odporučila domáce vzdelávanie, žiadajú od nás vyšetrenie. Na neurológii napísali podozrenie na Aspergerov syndróm. Poslali nám k psychológovi. Psychológ sa vyjadril, že máme ísť k psychiatrovi. Psychiater telefonicky oznámil, že on nám diagnózu taktiež neurčí a odporučil ísť do centra pre diagnostiku autistizmu.

Je to naozaj tak?

Kde v Bratislave máme ísť na vyšetrenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Váš popis synovho správania sa naozaj hodí na obe diagnózy, prípadne ich kombináciu. To, že má jednu, automaticky nevylučuje inú. Pre vás je však najdôležitejšia správna diagnostika a kto ju vykonáva.

ADHD - teda porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou, je potvrdzovaná neurológom na základe viacerých vyšetrení (napr. aj MR, CT, alebo EEG) alebo pedopsychiatrom. K nim vás zväčša vysiela centrum poradenstva a prevencie, ktoré má z prvých psychologických a špeciálno-pedagogických vyšetrení, podozrenie na ADHD a dá vám aj odporúčací lístok, resp., správu pre lekárov.

Aspergerov syndróm - ide o poruchu autistického spektra, ktorú môže diagnostikovať pedopsychiater, resp., klinický psychológ na základe vyšetrení ADOS, ADIR a ďalších.
Pri oboch diagnózach je potrebná socializácia dieťaťa - najlepšie v bežnej základnej škole a po stanovení diagnózy zistiť, ktoré terapie alebo úpravy spôsobu vzdelávania, by mu mohli pomôcť.

Pre vašu situáciu konkrétne odporúčame:

  • Skontaktovať sa s centrom poradenstva a prevencie. Správa od nich má aj odporúčací charakter pre školu, resp., sa dá použiť aj ako "výmenný lístok" pri objednávaní sa k odborníkom.

  • Objednať sa na vyšetrenie ku psychológovi/psychiatrovi, prípadne do centra, ktoré sa venuje poruchám autistického spektra (bohužiaľ, čakacie lehoty sú veľmi dlhé). V Bratislave je napr. centrum Andreas, ale aj viacerí detskí psychiatri.

  • Skúste zavolať aj do Akademického centra výskumu autizmu (ACVA), ktoré robí aj výskum a v rámci neho by ste sa možno dostali k diagnostike. Neurológ nemôže diagnostikovať Aspergerov syndróm, ale môže potvrdiť ADHD pomocou rôznych vyšetrení. Ak vám neboli urobené, skúste sa ho na ne opýtať.

  • Dohodnúť so školou spôsob vzdelávania, mal by byť podložený správami od odborníkov. Napr. aj domáce vzdelávanie by malo byť navrhnuté ako posledná možnosť, v prípade veľkej agresivity, nervozity, nevhodného správania alebo afektov v škole. Nič také však nepopisujete.

  • Zo skúseností vieme, že škola musí byť ochotná konať v prospech žiaka, skúste preto uvažovať aj o zmene školy, ak je to možné. Potencionálnej škole však vysvetlite všetky problémy, prejavy a potreby syna.

V prípade ďalších otázok  nás neváhajte kontaktovať cez sociálne siete alebo e-mail na acknerodiny@gmail.com

S pozdravom

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.