Ako má správne prebiehať diagnostika ADHD u dieťaťa?

Zodpovedané
22. dec 2023

Dobrý deň,

s 9-ročným synom sme absolvovali vyšetrenie u detského neurológa kvôli podozreniu na ADHD. Neurológ syna vyšetril iba klasicky (reflexy, mal sa prejsť po špičkách, kráčať vzad po pätách, dotknúť sa ľavou rukou stredu nosa). Mňa sa pýtal nejaké otázky ohľadom jeho správania.

Zaujala ma Vaša odpoveď slečne v poslednom príspevku ohľadne ADD. Tam uvádzate: "ADD resp. ADHD na Slovensku dokáže potvrdiť psychiater alebo neurológ na základe EEG, MR alebo CT. "

Syn žiadne z týchto vyšetrení neabsolvoval, ani na ne nebol poslaný. I napriek tomu mu lekár do papierov uviedol diagnózu ADHD.

Bol syn vyšetrený dostatočne, aby sa určilo, že má ADHD?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Najprv trochu teórie. ADHD patrí medzi špecifické poruchy správania, ktoré sú spôsobené oslabeniami alebo drobnými poškodeniami neurologického charakteru. Keďže na vznik má vplyv viac faktorov, aj diagnostika by mala prebiehať multidisciplinárne.

Pri podozrení na ADHD by malo dieťa absolvovať pedagogickú (od tr. učiteľa), špeciálnopedagogickú (špec. pedagóg v škole alebo CPP), psychologickú, lekársku (psychiatrickú alebo neurologickú) diagnostiku. Dôležitý je samozrejme aj anamnestický rozhovor s rodičmi a niektoré vyšetrenia.

Keďže spomenuté neurologické oslabenia alebo poškodenia sú viditeľné aj na EEG alebo MRI, aby bola potvrdená diagnóza, mal by byť syn vyšetrený aj takto. Niektorí lekári však pri veľmi výrazných prejavoch ADHD u dieťaťa od týchto vyšetrení upúšťajú. Synčeka nepoznáme, nevieme teda, aké sú jeho prejavy, či mala lekárka aj správy z CPP alebo zo školy.

Ak máte podozrenie, že syn má inú diagnózu, resp. by podľa vás potreboval ďalšie vyšetrenia, skúste sa obrátiť na danú lekárku opäť. Treba sa poradiť s Vašou pediatričkou, alebo osloviť poisťovňu, ktorá v rámci svojich služieb ponúka aj možnosť požiadať o druhý názor.

S prianím príjemného prežitia vianočných sviatkov.

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.