Máme podozrenie na autizmus u skoro 3-ročného syna. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
8. mar 2024

Dobrý deň,

máme podozrenie na autizmus u nášho syna, ktorý má 2 roky a 10 mesiacov. Väčšinou nereaguje na meno, nechce odpovedať na otázky. Keď sa ho opakovane pýtame, tak ignoruje, len málokedy odpovie. Vyzerá, že nepočúva. Keď sa niekto rozpráva, tak častokrát zopakuje to, čo počul. Keď však na neho rozprávame, tak zvyčajne ignoruje.

Rozpráva vtedy, keď chce on. Nechce pozdraviť, nechce sa rozprávať s ľuďmi. Rozprávať najskôr veľmi nechcel. Keď dovŕšil 2 roky, tak sa rozrozprával. O sebe stále hovorí len v druhej a tretej osobe, prvú vôbec nepoužíva. Od malička sa najradšej hral tak, že krútil kolesá na aute. Vydržal sa tomu venovať veľmi dlho, celkovo miloval všetko, čo sa točí.

S deťmi sa hrať nechce, nezaujímajú ho. Keď sa mu aj nejaké prihovorí, tak ignoruje. Má veľmi veľa energie, stále je v pohybe, nikde neobsedí, aj pri jedení sa potrebuje pohybovať, pri pozeraní telky tiež zvykne prestupovať. Jeho obľúbená činnosť je prekladanie veci zo strany na stranu. Pozerával videá, kde tancuje kreslená zelenina a ovocie. To ho fascinuje, napodobňuje tieto pohyby s hračkárskou zeleninou alebo aj inými predmetmi, rovnako aj s ozajstnou zeleninou, ovocím. Každý deň sa takto hrá, prekladá z jednej strany na druhú.

Nemá rád fyzicky kontakt, mojkanie, držanie za ruku. V poslednom čase sa v tomto trochu zlepšil. Mne a manželovi niekedy dovolí držať ho chvíľu za ruku, napríklad pri prechádzaní cez cestu. Mne ako jedinej dá už aj pusu. Poslednú dobu nás vie aj pohrýzť, prípadne ťahať za vlasy. Má z toho zábavu, rád robí veci naproti - hádže všetko na zem, rozhadzuje a s úsmevom čaká na reakciu, provokuje. Pôsobí ako keby sa tešil, keď ho hrešíme.

Nechce chodiť na nočník. Ide len pokiaľ je vyzlečený. Ak má plienku alebo slipy, vyciká sa do nich, lebo sa nevie a nechce vyzliekať. Zároveň nerváči. Denne vylieva vodu, čaj z fľaše, strašnú zábavu má z toho. Z pohára mu piť ani nemôžeme dať, hneď by to celé schválne vylial, rovnako je to aj s jedlom. Bojí sa niektorých zvukov, napr. mixéra.

V niektorých veciach je zase šikovný. Už ako 1,5-ročný poznal aj zložitejšie geometrické tvary (tie ho tiež stále fascinujú). Aj keď vtedy ešte nevedel rozprávať, vedel na ne ukázať, keď sme ich hovorili aj v anglickom jazyku. Po druhom roku už vedel prečítať celú abecedu v slovenčine aj angličtine, počítať asi do 30 v oboch jazykoch. Vie veľa anglických slov, veľa exotických druhov ovocia, zeleniny, dni v týždni, mesiace, ročné obdobia, planéty, vie ukázať na mape svetadiely, pozná značky áut. Vie naspamäť repliky z rozprávok, ktoré denne opakuje, ľahko si zapamätá čo počuje.

Mohlo by ísť o autizmus?

Máme vyhľadať odborníka?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Vidíme, že syna si naozaj všímate a venujete sa mu. A chápeme Vaše podozrenie na poruchu autistického spektra. Podľa Vášho popisu, je to jedna z možností.

Synček je vo veku, keď je nastupuje obdobie vzdoru a jeho správanie môže byť teda len jeho prejavom. Bolo by vhodné vyskúšať s ním test so zrkadlom, či sa v ňom spozná, teda či už nastúpilo sebauvedomovanie. Ak by sa nespoznal, oslovovanie sa v inej ako prvej osobe by bolo ešte prirodzené. Dieťa opakuje po rodičoch a najprv si hovorí v iných osobách. Jeho potreba pohybu môže byť spätá s vekom a ešte nevyvinutou schopnosťou sústrediť sa, ale aj s ADHD.

Viac nám robí starosti jeho neochota komunikovať, túliť sa a málo funkčná reč. Ako ste spomenuli, je veľmi šikovný a viditeľne má veľmi dobrú pamäť.

Aby ste mu dali možnosť na dobrý štart do budúcnosti, dáme Vám niekoľko odporúčaní:

  • Porozprávajte sa s pediatričkou o svojom podozrení. Požiadajte ju napr. o termín, keď má menej pacientov, aby ste sa mohli o tom v pokoji porozprávať. Najlepšie ak pôjdete sama, alebo s niekým, kto synčeka po vyšetrení postráži.
  • Skúste zavolať do centra včasnej intervencie, alebo tam napíšte mail. Môžete použiť aj to, čo ste napísali nám. Je tam pomerne dobre a komplexne popísané správanie Vášho synčeka.
  • Na základe vyšetrení pediatričkou a CVI a na ich odporúčania sa potom v prípade potreby môžete objednať na ďalšie vyšetrenia.

Kým sa dostanete na vyšetrenia, skúste rozvíjať jeho sociálne zručnosti. Občas pomôže pobyt v kolektíve, na nejakom krúžku (napr. detská angličtina), detskom plávaní, v jasličkách, pri starších deťoch v rodine alebo podobne. Ak je taký šikovný, skôr sa bude rozprávať so starším dieťaťom. Od neho sa môže učiť aj nové sociálne zručnosti. Skúšajte to však postupne a netlačte nasilu, mohol by sa zaťať a už by s ním nepohlo nič.

A ešte jedna rada pre Vás dospelých. V prípade, že by sa potvrdila diagnóza PAS, uvedomte si, že ide o spektrum a Váš synček je veľmi šikovný. Správnym prístupom okolia, učiteľov a ďalších odborníkov sa môže stať v živote samostatným a úspešným.

S prianím príjemného dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.