Môže mať 4-ročné dieťa nesprávne určenú diagnózu autizmu?

Zodpovedané
24. máj 2024

Dobrý deň,

syn má 4 roky a 3 mesiace a má diagnózu atypický autizmus - hyperkinetická porucha od 3 rokov. Jeho stav riešime od 2 rokov 7 mesiacov. Za ten rok a pol urobil veľké množstvo pokrokov.

V 3 rokoch mal neskutočné záchvaty, ktoré trvali aj 40 minút, slabú reč a ďalšie príznaky. Za ten rok veľa vecí zmizlo a iné sa zlepšili. Niektoré znaky inakosti sú okrem nás nikto nevníma. Teda až na správanie. To je v škôlke vraj doslova idylické. Pracuje, papá, von ide pekne, pomáha deťom.

Doma je to horšie. Tam si vybíja to, čo v škôlke drží. Presťahovali sme sa z bytu do domu a veľa to pomohlo. Ale napriek tomu nám veľa ľudí hovorí, že náš syn autizmus nemá. Trvalo mi rok sa s tým zmieriť a teraz mi každý dáva chrobáka.

Detská doktorka, logopéd, neurológ, bežní ľudia a terapeuti tvrdia, že nie je. Psychológ a psychiater si stoja za svojou diagnózou. My sme to prijali aký je, ale premýšľam.

Má správne určenú diagnózu?

Je vôbec možné ju zmeniť?

Veď z autizmu sa predsa vyrásť nedá, len sa menia znaky. V januári máme ďalšiu kontrolu a aj testy intelektu, tak uvidíme.

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás obrátili.

Máte pravdu, pokiaľ ide o neliečiteľnosť autizmu, resp. z neho nevyrastie. Na druhej strane, ak by bola diagnóza nesprávne stanovená, je zmena možná.

Stanovenie diagnózy v tam nízkom veku je vždy nespoľahlivé, ak nie sú príznaky veľmi výrazné. Predpokladáme, že u vás mnohé absentovali, nakoľko diagnóza atypického autizmu sa stanovuje zvyčajne pri autistických črtách, keď dieťa nemá problém vo všetkých častiach autistickej triády - komunikácii, sociálnej interakcii, predstavivosti.

Uvidíte postupne, či bude vo vývoji naďalej napredovať a príznaky sa budú strácať, resp. zmierňovať. Rozhodne by sme Vám odporúčali ho sledovať a počkať na rediagnostiku a testy intelektu. Pri nich by sme vám odporúčali, ak by ste videli, že môže mať problém, aby ich kvôli preťaženosti zvládol na jedenkrát, požiadali o rozdelenie na dva dni. Deti s PAS totiž majú niekedy problém podať výkon adekvátny ich schopnostiam a vedomostiam.

Pokiaľ ide o poslednú otázku, diagnóza sa dá zmeniť. V prvom rade ide o dobro dieťaťa, takže dospelí musia hľadieť naň, nie na svoje názory, ak nie sú správne. Veríme, že všetko dobre dopadne, či už synovi opätovne potvrdia diagnózu alebo ju zmenia. Pretože aj to, že ste nám napísali poukazuje na to, že je u vás jeho dobro na prvom mieste.

S prianím príjemného víkendu

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.