Existuje ľahký priebeh autizmu?

natika1992
31. mar 2021

Dobrý deň má nejaká mamička autistu doma psychologička aj decká odporučili neurologické vyšetrenie vyjadrenie psychologičky znelo že má isté správanie ktoré majú detičky autisti ale že ešte s ním potrebuje nejaké sedenia moja otázka znie ak existuje lahchky priebeh autizmu ako sa u detí v správaní prejavuje

tifi2324
31. mar 2021

@natika1992 náš je autista bez mental.postih. u nás sa to prejavovalo tým že nerozumel čo od neho chceme,je veľmi agresívny sám na seba,nezvládal cestovanie v hromadnej doprave kričal búchal do sedadiel a pod... Hra veľmi netypická nie z hračkami ale z malými guličkami,penami dáva ich do krabičiek a sáčkov a toto dokáže robiť niekoľko hodín, nechápe všetky emócie a tiež vôbec nerozumie sarkazmu a keď ho niekto využíva

andrejka1974
31. mar 2021

@natika1992 malo veci si dala kolko ma rokov, ci ti rozumie ako sa sprava, rozprava ak ano akym sposobom, ako sa hrava autisti su rozny zalezi ci je tam aj mentalny postih ja mam autistku do 2 rokov uplne v pohode od 2 rokov nic prestala rozpravat ani zatial nezacala bola dost agresivna, ale terazuz berie lieky a tak sa to zlepsilo je uplne plienkovana nerozumie vela veciam, nevie sa sama najest, treba jej pomahat pri vsetkom a to budemat buduci tyzden uz 9 rokov

sara07
1. apr 2021

ano existuje , su rôzne stupne
dieta nemusi mat vôbec mentalny postih , normo intelekt, rozpravat
vo svete priradia dg atypicky autizmus, čiže ma nejake znaky ale neda sa povedat že je to čisty pas ale ani že tam pas nie je
tieto deti maju citenie zo zvieratami, neubližia mu , vedia že spôsobia bolest , ale už tak nemusia reagovat pri ludoch, rozumeju po vysvetleni metaforam a aj ich použivaju, rozumeju vtipom kreslenym, pisanym ich pointu aj sa zasmeju, vedie rozlišovat tykanie a vykanie ,
na toto sa vravi že je to hraničny autizmus, ja tomu hovoriem že je liznuty aut.
spravny diagnostika by v tomto mala byt ty 3-4 hod dotazniky s mudr vyhodnotenie spravania atd a potom 2 hod samotne testovanie s dietatom , tam sa potom berie taka stupnica vo viacerych zložkach a stupnoch
dieta normálne chodi do klasickej školy , nema čo hladat v pas škole alebo špec
tu to musi fakt vediet zdiagnostikovat
na sk tomu dávaju dg vysokofunkčny autizmus aj ked vo svete sa už nepouživa alebo ho zariadia žial medzi aspergrov

sara07
1. apr 2021

naštuduj si napr.nautis.cz, pri spravnom vedeni a riešeni atd nejaké 2% sa stane že deti vzorce spravania pochopia, zlepší sa to a dietatu je pas odobrate , ale to je fakt len nejaké 2%
a na sk ešte velmi často zamienaju tažké adhd s autizmom , žial

moni73
1. apr 2021

@natika1992 sranda, ze priebeh... Ono to zial neprebehne. Aspergerov syndrom sa myslim vseobecne povazuje za lahsi autizmus.

sara07
1. apr 2021

@moni73 lahší len v tom že sa lahko uči lahko si všetko zapamätá taka chodiaca encyklopedia, čiže v živote vo vede nema problem sa uplatnit
ale teda aspergrovské záchvaty hnevu su omnoho väčšia a agresivnejšie ako pri atypickom, toho vieš aj stiahnut alebo zrovnat

natika1992
autor
1. apr 2021

@andrejka1974 hravá sa tak že zahadzuje hračky ubližuje malému bratovi ak nedám pozor čo i len sekundu v izbe sa hraje dakedy po svojom nahadze všetky hračky do krabice a tam sa tak hraje ak mu poviem aby išiel papať nevníma robí si ďalej svoje ak ho vezmem nasilu vrieska hádže sa o gauč kričí plače no nonsens ak aj ide jest dobieha od jedla v kuse iba za lyžicu a ide preč má svoje jedla tie papa dokola pomarančový sirup iba pije iné nie jedlo tak isto iba svoje obľúbené mál 4 v januári

natika1992
autor
1. apr 2021

@tifi2324 u nás dačo podobne ibaže sám na seba agresívny nie je a hraje sa inak

negymama
1. apr 2021

mam 14,5 rocnu dceru, v tej "sedej" zone, nieco medzi vysokofunk. autizmom a lahkym aspergerom, s priemernym intelektoma dobrym socialnym zaradenim.
Dcera mala cca od 9 mesiacov niektore auti prejavy, v 4,5 rokoch nam autizmus vylucili a dg. receptivnu poruchu reci. Znizene porozumenie, ale ona nerozumela aj socialnym situaciam a kontextom, nie len reci ako takej. Mali sme stastie na velmi dobru skolku, malo deti uzasna chapajuca a tolerantna ucitelka. Plus nas domaci "kolektiv" ... je zo 4 deti a surodenci a moznost kamaratstva s nimi ju velmi posunuli. takze sme ju dali medzi bezne deti, do skoly s dobrym pristupom.

hodi do normalnej zs, v kolektive funguje bez zavaznym problemov, i ked nema blizke kamaratky, 1x mala jednu kamaratku, ta zo skoly odisla, potom druhu ale v puberte sa to rozplynulo, lebo dane dievca vyspelo a moja pripada rovesnikom detska a nezrela.

Skratka aj ked jej autizmus odobrali oficialne, ja tam prejavy vidim. ale dalej nejakemu diagnostikovaniu sme sa uz nevenovali. Treba povedat, ze moja dcera ma ten menej casty typ autizmu, kde su svoj hyposenzitivne nez hypersenzitivne prejavy. kym vacsine autistov prekazaju zvuky, materialy, struktury, jedla, pachy, zmeny atd.

Moja je skor utlmena, v detstve posobila ako doslova komotne zaspate nepritomne dieta, bezne sa zadivala "do blba" s tym pohladom fungovala cely den. Takze ona neublizovala, nejacala, nebila seba ani inych.. Problemom je skor to...ze ma velmi znizeny prah bolesti, skoro neciti bolest, tiez pachy, ma nizsiu empatiu k okoliu. Neciti ked sa jej prihori jedlo, neciti ani prihorenu chut, kludne zje aj spalenu hrianku. Bolo, ze si na zahrade zatala konar do stehna a nahodne som jej objavila zahnisanu ranu, podla jej slov ju to len "svrbelo". Takze ani hyposenzitivita nie je vyhra, musime na nu davat pozor.

negymama
1. apr 2021

Mala v detstve tiez amoky. ... ale to hlavne vtedy ked nechapala nejakej situacii a bola dostana do tlaku a stresu. Cim bola starsia a porozemenie reci sa zlepsilo, tie amoky, jacania ustali. Bezne ale ked ju nieco nepriviedlo do stresu, bola velmi kludna a vedela akceptovat aj zmeny, chodili sme na vylety, na navstevy, zjedla hocico, sadla do hocijakeho auta, nevadil jej hluk a vrieskanie deti pri bazene ci na ihrisku. Vela veci znasala socialne velmi dobre, amoky boli priklad. odchod z navstevy, alebo obliekanie siat pri zmene roc. obdobia, neznasala tiez kupanie, strihanie vlasov nechtov, chytanie za ruku hlavne od cudzich ludi a pod.

natika1992
autor
1. apr 2021

@negymama môj tiež nemá rád strihanie nechtov a kúpanie že vraj ho to stekli nechce aby som ho kúpala Paťko si tiež rád oblieka tie veci ktoré pozná a má ich rád svoje obľúbené nové veľmi nechce

natika1992
autor
1. apr 2021

@sara07 čiže ľahši priebeh ani nevedia ? Iba ťažký ?alebo zle som rozumela

sara07
1. apr 2021

@natika1992 ale vedia diagnostikovat je to stale lepšie len si musiš najs psychiatra čo robí testy, nie len tak za hodinu všetko zmáknuté
kombinované testy, alebo skus andreas, acva blava tie maju určite tieto testy,
chod k tej čo si tu pisala a potom sa kludne môžeš objednat aj na toto
a ak chceš skutočne precizne testy tak to zahraničie ale to musi dieta zvladat ich jazyk hlavne ked je staršie

natika1992
autor
1. apr 2021

@sara07 ďakujem videla som na internete nejaké testy zverejnili to z Bratislavy len neviem tie online testy asi nič moc

sara07
1. apr 2021

@natika1992 ono tie testy hlavne nemá robit sám rodič doma alebo v čakarni ale rozpravat sa o tych otazkach mudr alebo jej asistentka čo to vie zhodnotit a spravne zaradit

andrejka1974
1. apr 2021

Tak poradim ist na diagnostiku budes si istejsia moju diagnostikovali v 2 a pol roku aspon somvedela co sa deje

celka12
1. apr 2021

Odporúčam nakontaktovat sa na Centrum včasnej intervencie vo vašom regióne, nasmerujú vás , čo sa týka diagnostiky, terapií, ukážu a odporučia, ako s dieťatkom pracovať v domácom prostredí, zodpovedajú na množstvo otázok, ktoré vám nie sú jasné

lentilka23
1. júl 2021

@sara07 Ahoj Sara. Prosim ta, vies mi poradit odbornika co vie rozlisit tazke adhd s NKS od atypickeho autizmu? Mam uz syna zaradeneho medzi autistami, vylucili ho zo specialnej skolky a mame ho v specializovanom zariadeni, kde psychologicka s 15 r praxou tvrdi ze ma tazke adhd a nie autizmus a bez mentalneho postihu. Mame problem, nevieme co s nim, v septembri ma nastupit do 1 tr ale v specialne skole (dolinskeho) ho nechcu dali mu stredne mentalnu retardaciu a neakceptovali lekarske spravy, za tyzden bude mat 7.r. Janosikova mu dala NKS a Adhd, na psychiatrii na Kramaroch Atypicky autizmus a Adhd ... prosim, dakujem

sara07
1. júl 2021

@lentilka23 tu mentalnu retardaciu mu kto dal ? načo ste šli do špecialnej školy ,?
trošku mám chaos
nemôže mat v jednej sprave mentalnu retardaciu a v druhej nie to sa proste vylučuje
uprimne ani s atypic pas ani adhd nepatri do špec školy zakrnie ti, pôjde dole doslova a budeš toho neskutočne lutovat pretože najhoršie prejavy ti bude opakovat a potom celá diagnostika sa neskutočne tažko robí pretože ten mudr nevie či to je jeho vlastne spravanie alebo odpozerane , ja lutujem že moje dieta doteraz chodilo 3 mesiace do špec škôlky ma uvrtali že nič lepšie nie je a podobne kecy hlboko toho lutujem
ak nenajdeš školu klasiku alebo sukromnu doporučim ti skôr ho doma vzdelavat + kružky aby mal kontakt
pokial mate v papieroch atypicky pas ,adh tak požiadaj o opatrovatelsky a vzdelavaj ho doma a potom neskôr sa ho skus začlenit možno na vychovy na dve tri hod s asistenciou tvojou lebo asistent bude problém
v základnej škole rataj s možnou psychickou a fyzickou šikanou otazne je či to predsa len neskusit
tam kde máš spravu mentalna retardaciu to proste roztrhaj a tvar sa že sa to stratilo pretože oni daju schvalne test aby vyšla retardacia lebo vhodne zvoleny test urobi svoje , to viem podla seba v aprili sme tiež boli mentl, retardovany v máji zrazu nie normo intelket dieta rozprava už po anglicky atd s učenim nejakym zaujimavym spôsobom cez obrazky nema problem len to sustredenie
vo svete znamená atypicky autizmus ked daju že dieta je liznuté autizmom, čiže neda sa povedat že ho nemá ani ma, nemá všetky potrebné znaky aby mu dali inu dg alebo odobrali , dokonca pod spravnym vedením sa určité % deti dostane z dg pas lebo sa nauči všetky vzorce spravania , je to najlahšia forma pas pri dobrom vedení velmi dobré vysledky
vedela by som poradit lenže musel by rozumiet čestine dokonale lebo na sk máš janošikovu, andresa , acva a skončila si a aj do čiech trva rok rok a pol na termin čo je pre vas proste neskoro

zuzuliennka1
5. okt 2021

@lentilka23 ahoj, ako ste nakoniec dopadli?

lentilka23
6. okt 2021

@sara07 Dakujem ti za skvele rady. Ale zrejma mas doma lepsi pripad ako sme my. 😉

lentilka23
6. okt 2021

@zuzuliennka1 Nas problem je v reci. Ma 7 a nerozprava, takze problem so skolou.... Ked dieta nerozprava tak ti ho do normalnej Zs nezoberu, ani do skoly pre deti s NKS (tam beru len poruchy reci). Oznacia ti ho ako autistu alebo MR, aj ked nim nemusi byt. Druhy odklad skolskej dochadzky zrusili... No proste problem. Nakoniec nam ho zobrali do skoly s telesne postihnutymi detickami a sme velmi spokojni. Jeho postih je brany ako telesny. Ma NKS motor alaliu. Fantasticku ucitelku ma, 6 deti v triede.... velmi ho skola bavi, ucia ho komunikovat augmentativnou metodou.... Postupne by sa mu mala nastaartovat rec, uvidime...

zuzuliennka1
6. okt 2021

@lentilka23 drzim silno palce!! 🍀

sara07
6. okt 2021

@lentilka23 ano presne tak sa to robi na sk
ale ked dieta nerozprava môže mat aj dysfaziu a tam sa inak pracuje ako s pas dietatom
tichysvet.cz skus si prečitat blog

lentilka23
6. okt 2021

Presne ako hovoris. Ma tazku expresivnu dysfaziu aj podla Janosikovej. Dakujem za web. 😉

lentilka23
6. okt 2021

@zuzuliennka1 Dakujem 😘

katuska3101
15. jan 2022

@sara07 zaujalo ma že roztrhaj papier kde je mr, ak takúto správu vydá cspp a v škole ju budú pýtať ?

sara07
16. jan 2022

@katuska3101 dáš z iného cppš
stane sa že urobia zlé testy alebo vyberú neadekvátne zlé testy
sama poznám osobne deti a mamičky čo im v jednom cppš vyšli tak testy že dieta má byť zaradené do prípravky pre men, postih, proste to total zle vyhodnotili , o 3 mesiace v inom ano dg tam boli ale dieta doporučené do klasiky školy a dieta sa naučilo bez problémov aj čitat aj pisat aj počitat , žiadne také že bez elkonina sa nepohne, násobilku nedá a atd .. ja viem je to ojedinele ale stáva sa
pokial sa matké niečo nezdá mala by ho dat inam diagnostikovat, lebo na vetu že chcu pre dietatko len to najlepšie atd doplati dieta a rodič
zvlášt pri lahkom pas alebo atypickom pas , prečo odpísať rovno dieta, dať mu šancu a ano ak to nepôjde stále má možnost ist do špecky alebo pas školy ale naopak sa dostat z tade je totálne nemožné ale totálne na slovensku

katuska3101
16. jan 2022

@sara07 ja sa obávam tých testov v cspp od 4r mi každý hovorí že malý je vfa lenže do toho má aj receptivnu poruchy reči a mierne adhd, tak neviem ako ho ohodnotia hlavne verbálnu stránku , ados test mu vyšiel celkom dobre, neviem kedy budú robiť testy ale ak mu zle vyjde neviem kde budem stíhať ešte niečo riešiť , aby sa to stihlo do apríla..neverím ale že má mr aj logo mi to povedala že neexistuje že dá ruku do ohňa za to že nie .Už ani nespavam depky mám z toho ..keď sa vyznas môžem sa spýtať a asistenta stačí riešiť marec apríl? Teda v cspp mi povedala že do tej správy musí napísať že má nárok na asistenta a potom škola si ho rieši, stačí to teda marec-april?

sara07
19. jan 2022

@katuska3101 škole treba hlasit respektivne dat radšej pisomnu žiadost rovno k prihlaške do školy, papiere z ccpš že mu ho treba neviem či stihnu
su také testy ktore neberu alebo nedavaju dole hodnotenie pre reč
inak asistent to vieš zázrak ked ho dieta ma všade ti to napíšu nabulikaju ale skutek utek na sk aj ked teraz za grohlinka sa dost k lepšiemu zmenilo