Syn má ADD a kamaráti ho využívajú. Ide o šikanu?

Zodpovedané
21. máj 2024

Dobrý deň,

môj 8-ročný syn má ADD a je trošku iný ako ostatní. Je veľmi milý. Zlé veci nespraví, aj keď sa ho spolužiaci snažia presvedčiť.

Má dvoch kamarátov, ktorých má veľmi rád. Títo chlapci však využívajú to, že je iný. Syn sa mi už dvakrát vrátil s plačom zo školy, že sa s ním nechceli hrať. Títo dvaja chlapci, hovoria môjmu synovi, napríklad, že sa s ním budú hrať iba vo štvrtok. Alebo, že má poslednú šancu. Asi byť na ich úrovni, aby sa mohol s nimi hrať. Tiež mu povedali, že bude pozvaný na ich narodeniny a nakoniec mu povedali, že ak ten druhý nebude môcť prísť, tak ho pozvú. A ak bude môcť, tak ho nepozvú. Syn ich i napriek tomu zbožňuje.

Ako riešiť túto situáciu?

Môže toto byť považované za nejakú formu psychickej šikany?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujeme, že ste sa na nás s dôverou obrátili.

Zo situácií, ktoré popisujete je zjavné, že nejde o kamarátstvo v pravom slova zmysle. Vaša obava, že syn je využívaný, je preto opodstatnená. Deti so špecifikami majú zvyčajne vysokú sociálnu naivitu a sú ľahko manipulovateľné.

Je potrebné sa so synom rozprávať a viesť ho k asertívnemu správaniu. Možno by bolo fajn chodiť so synom na miesta, kde môže byť aj s rovesníkmi mimo svojej triedy, prípadne školy. Ak sa mu podarí nadviazať úprimné priateľstvo, bude sám vidieť rozdiel medzi týmto priateľstvom a jeho „kamarátmi" v škole.

Tiež by bolo vhodné porozprávať sa s triednym učiteľom a možno zorganizovať aj stretnutie s rodičmi spomínaných chlapcov. Môžete tak spoločne nájsť riešenie z viacerých strán a zvýšiť efektivitu riešenia problému.

V tomto prípade nemožno s istotou tvrdiť, že by išlo o šikanu, aj keď niektoré prejavy majú blízko k relačnej agresii. To je nepriama forma psychickej šikany. Váš syn to však nepovažuje za ubližujúce správanie a necíti sa ako obeť. Je však vhodné takéto situácie riešiť už v zárodku, pretože sa časom môžu stupňovať a naozaj prejsť do šikany v pravom slova zmysle.

Oceňujeme preto vašu iniciatívu riešiť tento problém.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.

S prianím príjemného zvyšku dňa

Kristína a Veronika

Akčné rodiny
IG a FB: @akcnerodiny

V prípade otázok a potreby ďalšej pomoci nás neváhajte kontaktovať.