Ako postupovať, keď mám vývinovú vadu maternice?

Zodpovedané
5. máj 2019

Dobrý deň,

som po 2 potratoch (6tt a 9tt). Tehotenstvo sa nevyvíjalo od začiatku, vždy zodpovedalo max 4 - 5. týždňu a srdiečko nikdy nenabehlo. Viem, že mám vývinovú vadu maternice.

Pri kyretáži lekári zistili, že v hĺbke asi 4 cm narážajú na prekážku (celkovo 11 cm). Podľa 3D ultrazvuku sa prikláňajú k názoru, že ide o uterus subseptum (nie bicornis).

Prepážka mi mala byt odstránená, ale nakoniec z nej lekár odstúpil s tým, že príčina potratu mohla byt iná. Mala som tiež problém s výsledkami z imunológie a že ma zoperujú až vtedy, keď potratím tretíkrát.

Aký je prosím Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

bez ultrazvukového vyšetrenia a hysteroskopie je ťažké Vám poradiť.

Možný je vyčkávací postup so sledovaním ďalšieho tehotenstva. Alebo aktívny postup, kedy sa operačne časť prepážky presekne. Väčšinou sa septum - prepážka nedá odstrániť úplne.

Aj pri prítomnosti septa je možné otehotnieť a donosiť.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič