Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Mám za sebou 3 potraty a chceme dieťa. Ako ďalej pokračovať?

Zodpovedané
30. máj 2019

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohľadom môjho problému. Už tretíkrát som potratila v rannom štádiu tehotenstva. Mám 36 rokov a manžel 34, žijeme v Holandsku. O dieťa sa snažíme od augusta 2017.

V januári 2018 som potratila na 40. deň tehotnosti. Všetko bolo na sone po špinení v poriadku a na 72. deň ukázal ultrazvuk už iba prázdny gestačný vak. Na 81. deň potom prišiel potrat naturálne doma. Užívala som vitamíny Davitamon.

V máji 2018 som na 41. deň dostala menštruáciu - biochemické tehotenstvo, 2 pozitívne testy. Tu som brala iba kyselinu listovú.

Vo februári 2019 som bola na vyšetrení až na 76. deň, pretože doktorka mi napísala do papierov zlý prvý deň mojej poslednej menštruácie. Dala na marec, ale bol to február, preto ma pozvali na sono neskoro. Na sone bol výsledok prázdny gestačný vak. Na 88. deň som mala kontrolné echo, ale s rovnakým výsledkom.

Teraz som v 13 + 1. týždni a čakám na naturálny potrat doma. Tu som tiež brala vitamíny Femibion.

Robili mi aj krvné testy na trombofíliu a tiež genetické testy. Po zdravotnej stránke sme aj zdraví a kompatibilní. Manželovi však nerobili spermiogram. A tiež mi nerobili hysteroskopiu.

O aké vyšetrenie ešte môžeme žiadať okrem spermiogramu a hysteroskopie?

Moji bratia deti nemajú. Manželovi dvaja bratia deti majú, ale obe moje švagriné prvé dieťa potratili. Pritom jedna má 2 dievčatá. Druhá má len chlapcov a je si istá že dokáže vynosiť iba chlapcov.

Lekári len tvrdia, že sme mali len 3x smolu a máme sa pokúšať ďalej.

Mám brať kyselinu listovú?

Ak áno, tak 400 alebo 800?

Vysadila som Femibion, pretože si myslím, že len kvôli nim sa mi plodový vak udržiava vo vnútri.

Uvažujem nad kyretážou, pretože aj to vraj niekedy pomôže. Do piatku 31.5.2019 sa mám rozhodnúť. Ak nepríde naturálny potrat, musím sa rozhodnúť pre tabletku alebo kyretáž.
Moje telo trpí, bolia ma kolená a chrbát. Za posledných 5 mesiacov som pribrala 6 kg.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pri opakovaných potratoch sa realizuje genetické, hematologické, imunologické vyšetrenie, hormonálne vyšetrenia, infekčné testy, spermiogram.

Najčastejšou príčinou včasného potratu je genetická chyba embrya. Preto sa pri opakovaných potratoch odporúča IVF s genetickým vyšetrením embrya a vkladá sa geneticky zdravé embryo.

Je vhodnejšie odkrvácať sama bez kyretáže. Kyretáž realizujeme iba vtedy, keď žena nemôže odkrvácať.


Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič