Môžu vitamíny zlepšiť spermiogram?

Zodpovedané
6. máj 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť, či je možné pomocou vitamínov výrazne zlepšiť všetky parametre spermiogramu.

Čo všetko, v akej kombinácii a v akom množstve by ste odporučili brať?

Ďakujem

Dobrý deň,

zlepšenie spermiogramu je komplexný proces.

Fajčiaci manažér s mobilom vo vrecku, ktorý spí 4 hodiny denne môže užívať krabičky vitamínov a nepomôže mu to.

Nemáme bohužiaľ lieky na "vyliečenie" alebo zlepšenie spermiogramu.

Vitamínoterapia je podporná liečba. Možné je užívať jednotlivé vitamíny samostatne, alebo použiť vitamínové zmesi.

Na Slovensku sú dostupné viaceré, stačí si podľa ceny vybrať. Neplatí, že drahší preparát viac zlepšuje spermiogram.

Vhodné vitamíny a stopové prvky sú selén, zinok, E vit, karnitín, tribulus, inozitol.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Peter Krajkovič