Ak budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti, z čoho mi ju vypočítajú?

Zodpovedané
5. feb 2023

Dobrý deň,

od marca 2020 som bola PN, potom som z PN prechádzala hneď na materskú cca od konca októbra 2020 a od mája 2021 poberám RD. Zamestnaná u zamestnávateľa som od roku 2017. Manžel od februára 2023 nastupuje na materskú s dcérkou, ktorá mala v novembri 2 roky.

Budem mať nárok na podporu? Ak áno, z čoho mi ju vypočítajú?

Ďakujem

Dobrý deň,

budete mať nárok na podporu.
Jej výška záleží od situácii, ktoré by mohli nastať:

  • Ak ste po materskej alebo počas rodičovskej nevyčerpali dovolenku, tak pred ukončením pracovného pomeru budete čerpať dovolenku. Alebo budete čerpať iba nejaký čas a zbytok Vám preplatia.
  • Ak ste všetko už vyčerpali pred časom a nemáte už žiadnu. Bude záležať v akom období ste ju čerpali.
  • Či ste mali nejaký iný príjem mimo pracovného pomeru, napr. iná dohoda.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Podstatné je, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bola poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní. Obdobie počas MD/RD sa Vám počíta, keďže pracovný pomer trvá.

S prianím pekného dňa,
Lenka