Ak prepustia manžela z práce v máji, môže od 3.7.2024 nastúpiť na materskú?

Zodpovedané
30. apr 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať ohľadom toho aké sú práva môjho manžela v prípade, že plánuje od júla 2024 nastúpiť na MD. Momentálne dostal informáciu, že má firma v záujme ho prepustiť. Viem, že podľa Zákonníka práce musí oznámiť nástup na MD minimálne mesiac vopred čize máj/jún 2024.

Môžu ho v tejto dobe prepustiť?

Je možné poslať toto oznámenie už 2 mesiace vopred?

Plynie tu nejaká ochranná lehota vzťahujúca sa na obdobie pred nástupom na MD?

V prípade, že ho aj tak prepustia v máji, môže od 3.7.2024 nastúpiť na materskú?

Alebo mu plynie len 7-dňová lehota a musí sa už v máji hlásiť o materské?

Ďakujem

Dobrý deň,

matka aj otec písomne oznamujú zamestnávateľovi deň nástupu na rodičovskú dovolenku najmenej jeden mesiac vopred, najmenej = môže aj skôr. Otec dieťaťa žiada o poskytnutie rodičovskej dovolenky (nie materskej) = § 166 ods. 3 Zákonníka práce.

§ 64 ods. 1. Zákonníka práce:
Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to v dobe:
d) Keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, v dobe od oznámenia predpokladaného dňa nástupu na otcovskú dovolenku podľa § 166 ods. 3 zamestnancom, najskôr však šesť týždňov predchádzajúcich očakávanému dňu pôrodu, do skončenia otcovskej dovolenky, v dobe keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky.

Ak by ho prepustili skôr ako podá oznámenie, potom má ochrannú lehotu 7 dní.

S prianím pekného dňa,
Lenka