Ak si zaplatím dobrovoľné poistenie, budem mať nárok čerpať PN v prípade rizikového tehotenstva?

Zodpovedané
27. dec 2023

Dobrý deň,

v decembri mi končí dohoda o vykonaní práce. A vraj sa tu nevzťahuje ochranná lehota. Som v 4. mesiaci tehotenstva. Od januára sa idem nahlásiť na úrad práce. Po naštudovaní ak správne rozumiem ak chcem mať materské mala by som zaplatiť aspoň jeden deň/mesiac dobrovoľného poistenia.

Ak si zaplatím dobrovoľné poistenie napr aspoň týždeň, budem mať nárok čerpať PN v prípade rizikového tehotenstva?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa jednalo o dohodu s pravidelným príjmom, t.j. s nemocenským poistením vzťahuje sa aj ochranná doba.

Môžete sa dobrovoľne poistiť, ale druhá podmienka je, aby ste v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti (v prípade materskej v posledných dvoch rokoch pred pôrodom) boli nemocensky poistená aspoň 270 dní. Na tieto účely sa Vám okrem aktuálneho dobrovoľného nemocenského poistenia započíta aj akékoľvek iné ukončené nemocenské poistenie.

Ak nesplníte podmienku 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky, tak nebudete mať nárok na PN, neskôr ani na tehotenské či materské. Dni si treba zakaždým prepočítať.

S prianím pekného dňa,
Lenka