Aká je výpovedná lehota?

Zodpovedané
15. okt 2023

Dobrý deň,

manžel je zamestnaný na TPP od roku 2005 doteraz. Aktuálne čerpal MD a po nej RD, ktorá končí 15.11.2023. Má ešte zostatok 40,5 dní dovolenky. Chcel podať výpoveď, skúsil dohodu o ukončení pr. pomeru, ktorú mu zamestnávateľ neakceptuje.

Ak podá výpoveď k dnešnému dňu, akú výpovednú lehotu musí mať podľa ZP?

Ak ešte trvá RD, vzťahuje sa do výpovednej lehoty?

Bude ešte mesiac na RD a súčasne mu bežať časť VP?

Môže zvyšok dní VP byť na dovolenke?

Je zamestnávateľ povinný mu umožniť nastúpiť na dovolenku po ukončení RD a takto riešiť VP?

Ďakujem

Dobrý deň,

výpoveď môže dať z akéhokoľvek dôvodu, bez uvedenia dôvodu a môže tak urobiť aj počas materskej alebo rodičovskej dovolenky. Výpoveď musí byť písomná a musí byť zamestnávateľovi doručená.

Výpovedná doba plynie od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede. Pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.

Pokiaľ výpoveď doručí zamestnávateľovi v októbri, tak výpovedná doba začne plynúť 01.11.2023 a pracovný pomer by takto skončil 31.12.2023.

Môže naďalej zostať na RD, po nej môže po dohode so zamestnávateľom čerpať dovolenku. Pokiaľ by zamestnávateľ neumožnil čerpanie dovolenky, potom by musel túto nevyčerpanú dovolenku preplatiť. Čerpanie dovolenky ale určuje zamestnávateľ.

Podľa Zákonníka práce, § 113
(3) Ak si zamestnankyňa alebo zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku im zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky, otcovskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.
(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka.

S prianím pekného dňa,
Lenka