Aká výška NČZD sa uvádza v daňovom priznaní, keď som odrobila iba 3 mesiace?

Zodpovedané
12. mar 2024

Dobrý deň,

podávam daňové priznanie za rok 2023 typ A. Odpracovala som tri mesiace za celý rok.

Aká výška NČZD sa uvádza v DP v takomto prípade?

Bude to pomerná časť za odpracované mesiace?

Takto to uvádza aj mzdová účtovníčka (sumu 1230,72 EUR = (NČZD/12) x 3). Na stránke Finančnej správy sa uvádza, že suma NČZD sa neprepočitáva na počet mesiacov dosahovania príjmu.

Ďakujem

Dobrý deň,

v DP nárok na nezdaniteľnú časť na daňovníka máte za celý rok, neprepočítavate mesiace.

V potvrdení o príjme mzdová účtovníčka uviedla výšku nezdaniteľnej časti za mesiace, v ktorých ste si nezdaniteľnú časť uplatnili = 3 mesiace. Keby ste mali aj iné zamestnanie a robili by ste v inom zamestnaní napríklad dva mesiace a uplatnili si NČ, takisto by ste na tomto Potvrdení mali uvedenú NČ za dva mesiace.

S prianím pekného dňa,
Lenka