Aké mám povinnosti počas obdobia medzi ukončenou rodičovskou a novou materskou?

Zodpovedané
20. jan 2024

Dobrý deň,

som na rodičovskej so starším dieťaťom, som nezamestnaná a dobrovoľne poistená osoba v Sociálnej poisťovni. Aktuálne som v 6 mesiaci tehotenstva s druhým dieťaťom. Vo februári bude mať syn 3 roky a mne skončí rodičovská dovolenka. Nástup na materskú mám najskôr v polovici marca.

Aké mám povinnosti a čo mi treba urobiť počas obdobia medzi ukončenou rodičovskou a novou materskou?

Treba nahlásiť Sociálnej poisťovni alebo úradu práce, že syn dovŕšil 3 roky?

Mám sa nahlásiť do evidencie nezamestnaných?

Musím za toto krátke obdobie uhradiť zdravotné poistenie do mojej ZP?

Vznikajú mi aj iné povinnosti?

Kedy sa najskôr môžem odhlásiť ako DPO zo Sociálnej poisťovne, aby mi nezanikol nárok na materské?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak si platíte DNP v Sociálnej poisťovni, nie ste na rodičovskej dovolenke iba poberáte rodičovský príspevok.

Keď dieťa dovŕši 3 roky, tak na ÚPSVaR oznámite, kde a akým spôsobom zabezpečíte starostlivosť oň a to vypísaním tlačiva Oznámenie o poskytovaní starostlivosti o dieťa po dovŕšení troch rokov jeho veku na účely prídavku na dieťa.

Môžete sa zaevidovať na ÚPSVaR odvody na zdravotné poistenie následne za Vás bude platiť štát.
Z DNP sa môžete odhlásiť vtedy, keď budete mať splnených potrebných 270 dní nemocenského poistenia pre nárok na materské za posledné dva roky do pôrodu.

S prianím pekného dňa,
Lenka