Aké mám povinnosti voči úradom a zamestnávateľovi z prvej práce, keď zruším rodičovský príspevok?

Zodpovedané
12. júl 2023

Dobrý deň,

môj manžel nastupuje od 1.8.2023 na materskú dovolenku a ja si plánujem zrušiť rodičovský príspevok. Popri rodičovskej dovolenke som začala pracovať na skrátený úväzok (TPP, zmluva na dobu neurčitú) pre ďalšiu firmu. Pracovný pomer, z ktorého som si čerpala materskú dávku na dieťa mi stále trvá (taktiež TPP, zmluva na dobu neurčitú, plný úväzok). Aktuálne som tehotná, končím 4. mesiac.

Aké mám povinnosti voči úradom a zamestnávateľovi z prvej práce po tom, čo zruším rodičovský príspevok?

Som povinná prihlásiť sa do zdravotnej poisťovne, ak mám skrátený úväzok a odvody za mňa platí druhý zamestnávateľ, kde aktívne pracujem?

Musím informovať prvého zamestnávateľa o ukončení rodičovského príspevku, aj keď sa tam neplánujem vrátiť na plný úväzok?

Materskú dávku si budem určite čerpať len zo zmluvy s prvým zamestnávateľom, keďže z toho skráteného úväzku nesplním podmienku 270 dní nemocenského poistenia.

Je možné, že budem mať problém s materskou a s jej čerpaním?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete byť na rodičovskej dovolenke do troch rokov dieťaťa, aj keď nebudete poberať rodičovský príspevok na dieťa. ZP neriešite kým máte skrátený úväzok.

Nepíšete kedy Vám končí rodičovská dovolenka, ale oznámte zamestnávateľovi nový nástup na materskú. Ak nastúpite na materskú s druhým dieťatkom ešte predtým ako Vám skončí rodičovská dovolenka, nevidím problém s čerpaním novej materskej.

S prianím pekného dňa,
Lenka