Aké odvody si musím platiť, aby som pri prípadnom nástupe na materskú mala nárok na maximálnu materskú?

Zodpovedané
7. dec 2023

Dobrý deň,

rozmýšľam, že si pred plánovaním druhého dieťaťa založím živnosť.

Aké maximálne odvody si musím platiť do Sociálnej poisťovne, aby som potom pri prípadnom nástupe na materskú dovolenku mala nárok na maximálnu materskú?

Pred založením živnosti budem bez pracovného pomeru na rodičovskej dovolenke. Zamestnávateľ sa mi počas RD rozhodol nepredĺžiť zmluvu, ktorú som mala na dobu určitú.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ sa stanete SZČO, odvody do Sociálnej poisťovne budete platiť až po podaní Daňového priznania v nasledujúcom roku, a to až vtedy, ak prekročíte aj hranicu príjmov na platenie odvodov.

Môžete sa ale dobrovoľne poistiť, ale aby sa tehotenské/materské vypočítalo z iného vymeriavacieho základu ako minimálneho, musí dobrovoľné nemocenské poistenie trvať najmenej 26 týždňov pred začatím poberania tehotenského alebo materského. Pokiaľ splníte 26 týždňov trvania DNP do nástupu na materskú, aj 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky, materská sa bude počítať z vymeriavacieho základu, z ktorého by ste platili odvody DNP do SP. Pre získanie maximálneho materského pri nástupe na materskú v roku 2024 by mal byť vymeriavací základ 2608 EUR mesačne.

Keby ste prekročili hranicu príjmov po podaní DP a stali by ste povinným platiteľom odvodov za SZČO, potom by Vám automaticky DNP zaniklo a materské počítalo z vymeriavacieho základu, z ktorého by ste mali platiť odvody za SZČO.

S prianím pekného dňa,
Lenka