Aké sú povinnosti otca, ktorý plánuje ísť na materskú dovolenku?

Zodpovedané
15. nov 2022

Dobrý deň,

syn má momentálne 16 mesiacov. Ja som na rodičovskej dovolenke, ale zároveň poberám PN. Od januára alebo februára budúceho roka by som mala nastúpiť do práce. Následne chcem, aby partner - otec dieťaťa išiel na materskú dovolenku.

Kedy je pre mňa najvýhodnejšie ukončiť rodičovskú a PN?

(Napr. nastúpiť do práce až 2.2.2023, aby som ešte dostala rodičovský príspevok aj za mesiac február, keďže nastupujem až druhý deň v mesiaci. Plus, aby muž dostal už aj materskú za tento mesiac).

Môže muž pracovať v rovnakej spoločnosti ako pracuje teraz, ale na dohodu o vykonaní práce bez zmeny pracovnej činnosti - pracovnej pozície a zároveň poberať materskú?

Momentálne pracuje na zmluvu a na dobu neurčitú.

Kedy najneskôr musí muž oznámiť zamestnávateľovi, že pôjde na materskú dovolenku?

Ďakujem

Dobrý deň,

vy môžete nastúpiť do práce kľudne 02.02. Práca je popri rodičovskom príspevku možná, len otec dieťaťa musí nastúpiť na materskú v priebehu mesiaca.

Nárok na rodičovský príspevok aj za mesiac, v ktorom sa materské síce vypláca ale len za časť kalendárneho mesiaca.

Pracovať môže, ale druhá zmluva - dohoda musí byť dohodnutá na iný druh práce. V takomto prípade, ale sociálna poisťovňa bude kontrolovať a preverovať, či sa otec stará o dieťa. Prekontroluje dohodu, bude overovať aj zamestnávateľa. Otec (aj matka) písomne oznámia zamestnávateľovi deň nástupu na materskú dovolenku najmenej jeden mesiac vopred.

S prianím pekného dňa,
Lenka