Ako bude manželovi vypočítana úľava na dani za manželku?

Zodpovedané
22. mar 2024

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom daňovej úľavy na manželku za rok 2023. Bola som na materskej ešte do apríla a celkový zárobok, resp. materskú som mala 2700 EUR. Od apríla som na rodičovskej dovolenke a žiadny iný príjem nemám. Iba rodičovský. Manžel poberal mesačne daňový bonus na dve deti 280 EUR.

Koľko a ako by mu mala byť vypočítana úľava na dani za manželku?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže si uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku.

Nezdaniteľná časť na manželku za rok 2023 je daná: 4500,86 EUR - vlastný príjem manželky.
Od tejto nezdaniteľnej čiastky sa musí odpočítať vlastný príjem manželky (tehotenské, materské, PN, príjem zo zamestnania) a z tejto sumy sa určí alikvotná časť podľa počtu kalendárnych mesiacov, pre ktoré boli podmienky splnené k 1. dňu daného mesiaca.

Vo Vašom prípade 4500,86 EUR - vlastný príjem manželky (vyplatené materské v roku 2023). Ostatné výpočty sú už priamo v daňovom priznaní.

S prianím pekného dňa,
Lenka