Ako je to s čerpaním dovolenky počas rodičovskej dovolenky a s daňovým bonusom?

Zodpovedané
4. sep 2022

Dobrý deň,

od novembra 2021 som bola na materskej, od júla 2022 na rodičovskej dovolenke. V práci mám asi 40 dní nevyčerpanej dovolenky.

Mohla by som si ju vyčerpať do konca roka?

Ak áno a môj príjem z tejto dovolenky by bol cez 3800 € v hrubom, môžem požiadať v ročnom zúčtovaní o daňový bonus na dieťa?

Partner nemá naň nárok.

V akej výške by mi bol daňový bonus vyplatený?

Ďakujem

Dobrý deň,

po ukončení rodičovskej dovolenky si môžete čerpať, po dohode so zamestnávateľom, nevyčerpanú dovolenku. Ak by ste chceli čerpať dovolenku ešte počas rodičovskej dovolenky, zamestnávateľovi oznámite, kedy prerušíte rodičovskú dovolenku (zamestnávateľovi to treba oznámiť mesiac vopred) a počas tých uvedených dní budete čerpať riadnu dovolenku.

Zamestnávateľa môžete požiadať o Ročné zúčtovanie dane a v ňom by zohľadnil váš nárok aj na Daňový bonus.

Výška daňového bonusu záleží od výšky vášho príjmu.

S prianím pekného dňa,
Lenka