Ako je to s daňovým priznaním, keď mi jeden mesiac nebola vyplatená mzda?

Zodpovedané
18. jan 2023

Dobrý deň,

počas augusta som brigádovala na dohodu u zamestnávateľa, ktorý ma zahlásil do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Mzdu mi nevyplatil. Na internetovej stránke som našla, že má aj dlhy. Napriek tomu, že som tam volala a aj písala, tak som nič nevyriešila. Predtým som pracovala u iného zamestnávateľa, kde celkové zdaniteľné príjmy za rok 2022 nedosiahli 2289,63 eur (vychádza mi to o pár eur menej), ale chcem si podať daňové priznanie.

Ako mám postupovať?

Príjem si nemôžem zahrnúť ani do daňového priznania, nakoľko nie som vyplatená a nebudem mať z tejto práce ani potvrdenie o zdaniteľných príjmoch.

Vzniknú mi nejaké problémy v súvislosti so zamestnávateľom, ktorý mi nevyplatil mzdu za mesiac august 2022?

Ďakujem

Dobrý deň,

nevyplatený príjem si nezahrniete do daňového priznania, podáte DP bez tohto príjmu. Vám problémy nevzniknú. Horšie by bolo, keby ste si tento príjem zahrnuli do DP. Potom by ste museli podávať opravné resp. dodatočné DP.

Zúčtované ale nevyplatené príjmy za rok 2022 sú záväzkom voči zamestnancovi a budú predmetom dane až v čase vyplatenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka