Ako je to s nezdaniteľnou časťou základu dane, ak si ju neuplatňujem mesačne?

Zodpovedané
16. jan 2023

Dobrý deň,

v pracovnej zmluve mám uvedené, že si neuplatňujem mesačne nezdaniteľnú časť základu dane.

Príde mi to naraz po ročnom zúčtovaní?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ste si ako zamestnanec neuplatnili NČZD, tak sa vysporiada po skončení roka buď pri ročnom zúčtovaní - u zamestnávateľa, alebo v daňovom priznaní v plnej výške 4 579,26 eur. Resp. vo výške v nadväznosti na základ dane zamestnanca.

Ak Vám v ročnom zúčtovaní vyjde daňový preplatok alebo daňový bonus na vyplatenie, zamestnávateľ je Vám povinný príslušnú sumu vyplatiť po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však v zúčtovaní mzdy za apríl.

S prianím pekného dňa,
Lenka