Ako je to s odvodmi do zdravotnej a sociálnej poisťovne z príjmu slobodného umelca?

Zodpovedané
20. júl 2022

Dobrý deň,

mám prácu na TPP, zároveň som registrovaná ako slobodný umelec a mám DIČ. Šijem handmade výrobky.

Ako je to s odvodmi do zdravotnej a sociálnej poisťovne z príjmu slobodného umelca?

Musím odvádzať aj z TPP aj zo slobodného umelca?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako slobodný umelec máte viacero možností:

1 . Aktívne príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. a) ZDP - príjmy z vytvorenia diela na objednávku na základe zmluvy o dielo (sem by mohli spadať Vaše handmade výrobky). Vopred sa dohodnete s objednávateľom na nevybratí dane z príjmu zrážkou.
Postupujete ako pri klasickej SZČO, len iné riadky v DP.
Za aktívne príjmy sa platia odvody presne ako SZČO. Na ZP v rámci preddavkov. Na základe podaného DP sa vypočítajú nové preddavky a rovnako nedoplatok/preplatok. Keďže máte súbeh s TPP, výšku preddavku si na začiatku môžete určiť. Čím nižšie, tým je možný aj nedoplatok v rámci RZZP.

Čo sa týka odvodov do Sociálnej poisťovne, tak odvody sa platia len vtedy, ak slobodný umelec presiahne podľa daňového priznania za predchádzajúci rok hranicu pre povinné poistenie v Sociálnej poisťovni.

2. Pasívne príjmy podľa § 6 ods. 4 ZDP - príjmy na základe licenčnej zmluvy podľa § 65 Autorského zákona. Tiež sa tu musíte dohodnúť s objednávateľom na nevybraní dane z príjmu zrážkou.
Za pasívne príjmy sa odvody neplatia bez ohľadu na výšku príjmu, ani ZP ani SP.

3. Zrážková daň ak budete postupovať podľa tejto možnosti tiež sa z príjmov zdanených zrážkovou daňou odvody neplatia. Tu je možnosť, že buď objednávateľ Vám priamo zrazí zrážkovú daň, alebo sa dohodnete, aby ju on neodviedol a vy si ju vypočítate a odvediete sama. Toto už musíte oznámiť na DÚ.
Záleží či máte autorskú, licenčnú zmluvu, Zmluvu o dielo.

S prianím pekného dňa,
Lenka