Ako je to v prípade materskej dovolenky, následnej podpory a rodičovského príspevku?

Zodpovedané
20. okt 2023

Dobrý deň,

počas materskej dovolenky mi skončil pracovný pomer, mám nárok aj na podporu v nezamestnanosti. Chcela by som to využiť, po skončení materskej dovolenky ísť na podporu v nezamestnanosti a následne na rodičovský príspevok.

Ak budem čerpať aj dávku v nezamestnanosti, dostanem následne nižší rodičovský príspevok, alebo ten vyšší, keďže som poberala aj materskú dovolenku?

Môže manžel (profesionálny vojak) počas môjho čerpania podpory v nezamestnanosti čerpať zároveň rodičovský príspevok?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nakoľko ste poberali materskú, budete mať stále nárok na vyšší rodičovský príspevok. Manžel materské nepoberal (vojak nárok na materské nemá), môže poberať nižší rodičovský príspevok, kým budete čerpať dávku v nezamestnanosti.

Vojak sa riadi zákonom č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov alebo zákonom č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, a zákonom č. 571/2009 Z.z. - Zákon o rodičovskom príspevku.

S prianím pekného dňa,
Lenka