Ako je to v prípade rodičov, ktorí chcú spoločne ostať na rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
4. dec 2022

Dobrý deň,

ja s partnerom ako rodičia dieťaťa by sme na nejaký čas chceli ostať na RD s jedným dieťaťom naraz s tým, že otec bude poberať materskú.

Ako je to s odvodmi do SP a ZP u ženy, keď ostane na RD aj naďalej, ale ukončí poberanie rodičovského príspevku?

Aké sú povinnosti?

Je možné nastúpiť do novej práce aj na TPP s tým, že ešte trvá RD u iného zamestnávateľa?

Ďakujem

Dobrý deň,

máte tieto možnosti:

  • Aby ste si nemuseli sama platiť zdravotné poistenie, zamestnáte sa - napríklad na dohodu, kde budete zdravotne poistená.
  • Ak by Vám končil terajší pracovný pomer, tak sa prihlásite sa na úrade práce do evidencie nezamestnaných. Tým pádom by za Vás štát platil zdravotné poistenie.
  • Alebo si budete platiť zdravotné poistenie sama ako dobrovoľne nezamestnaná.

Čo sa týka dôchodkového poistenia, tak ak zostanete doma, tak za tento čase štát za Vás neplatí dôchodkové poistenie, keďže podľa dohody rodičov starostlivosť o dieťa prevzal otec.

S prianím pekného dňa,
Lenka