Ako mám postupovať, keď chcem poberať daňový bonus na dieťa?

Zodpovedané
17. dec 2022

Dobrý deň,

daňový bonus na dieťa poberá môj priateľ, ktorý je otec našej dcéry. Rada by som si ho uplatňovala ja na svoj účet. Mám nižší plat a účty si vedieme zvlášť.

Ako mám postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak nárok na daňový bonus spĺňajú obidvaja z rodičov, tak na jeho uplatnení sa dohodnú. Ak sa tak nestane, daňový bonus si uplatnia v poradí: matka, otec, iná oprávnená osoba.

Upovedomíte zamestnávateľa a zmenu na poberanie DB vyplníte v tlačive Vyhlásenie k uplatneniu nezdaniteľnej časti základu dane a daňového bonusu. Tam uvediete, že budete poberať daňový bonus. Doložíte rodný list dieťaťa.

Otec dieťaťa zároveň upovedomí svojho zamestnávateľa, že DB už nebude poberať. V tom istom tlačive - Vyhlásení sa označujú aj tieto zmeny.

S prianím pekného dňa,
Lenka