Ako podať daňové priznanie, keď mám TPP a mal som aj zmluvu o dielo?

Zodpovedané
27. jan 2023

Dobrý deň,

som FO bez živnosti, pracujem na TPP a mal som uzatvorenú zmluvu o dielo s externou firmou za minulý rok. Predmetom bolo vytváranie prehľadov predaja, navrhovanie riešení a zlepšovanie. Odmena mi bola vyplatená na 2x. V júli 2022 som dostal 600 eur a v januári 2023 opäť 600 eur. Čítal som že nie je veľmi výhodné mať uzatvorenú takúto zmluvu a môžem mať z toho prípadne aj dohady s daňovým úradom.

Musím si teraz urobiť daňové priznanie sám a v kolónke prehľad príjmov podľa §8 zahrnúť 600 eur vyplatených v roku 2022?

Už nie je možné si odpočítať tých 500 euro pri zmluve o dielo?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ máte už zmluvu o dielo, tým pádom je to už zmluvný vzťah. Ak vyplácajúci daňovník je právnickou osobou alebo fyzickou osobou s príjmami podľa § 6 - podnikateľ, ktorý si môže takto znížiť svoj základ dane. V takomto prípade sa od 1.1.2018 nepovažuje za príjem z príležitostnej činnosti. Tým pádom nie je možné naň uplatniť oslobodenie 500 eur. Takýto príjem sa celý zdaňuje ako ostatný príjem "iný" podľa § 8 zákona o dani z príjmov. Vo Vašom prípade 600 eur.

S prianím pekného dňa,
Lenka