Ako postupovať, aby som mala najvyššiu možnú podporu v nezamestnanosti?

Zodpovedané
11. jan 2023

Dobrý deň,

som s dcérou na RD, v júni 2023 bude mať 3 roky. Som zamestnaná od roku 2000. Vzhľadom k tomu, že sa v blízkej budúcnosti mení organizačná štruktúra v spoločnosti, očakávam zrušenie môjho pracovného miesta. Povedzme, že dostanem výpoveď k 31.1.2023.

Ako postupovať, aby som mala najvyššiu možnú podporu v nezamestnanosti?

Musím sa hneď zaevidovať na ÚPSVaR a napr. rodičovský príspevok previesť na manžela, alebo čerpať rodičovský príspevok do júna 2023 a potom ísť na úrad práce?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre Vás by bolo výhodné, ak ste nemali príjem počas RD, aby ste sa dohodli, aby ste aspoň na jeden deň prerušili RD. Čerpali by ste ten deň dovolenku a zároveň preplatili Vám aj ostávajúcu časť nevyčerpanej dovolenky. Napr. pracovný pomer Vám končí 31.01.2023, rodičovskú dovolenku by ste ukončili k 30.01.2023. Nastalo by ukončenie prerušenia RD. Dňa 31.01.2023 by ste čerpali dovolenku (aktivovalo by sa nemocenské poistenie) a zároveň by Vám skončil k tomuto dátumu aj pracovný pomer. Potom by sa Vám podpora v nezamestnanosti navýšila.

Rodičovský zároveň môžete previesť na manžela a aj hneď ísť na UP. Ale môžete počkať aj do júna, poberať naďalej rodičovský príspevok. Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka