Ako postupovať, aby som mala nárok na materské a na čerpanie PN pri rizikovom tehotenstve?

Zodpovedané
31. dec 2023

Dobrý deň,

ďakujem za odpoveď na moju otázku. Veľmi si to vážim.
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Prekvapila ma odpoveď ohľadom ochrannej lehoty. Môžem potvrdiť, že pri dohode o vykonaní práce, ktorá trvala od septembra 2023 do decembra 2023 zamestnávateľ platil za mňa nemocenské poistenie a mala som pravidelný mesačný príjem. Som v 4. mesiaci tehotenstva.

Pri termíne pôrodu 20.05.2024 mi bude patriť materské bez toho, aby som niečo dobrovoľné platila?

Od januára 2024 idem na úrad práce. DNP by som si mala zaplatiť iba vtedy (povedzme na 1KT), aby som mala nárok pri rizikovej PN na čerpanie Nemocenskej dávky. 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom by som mala splnené. Zamestnaná som bola celý rok 2022, v 2023 od marca do konca mája DNP z najnižšej sumy. Dohoda od 09/2023 do 12/2023 s odvodmi.

Čo je najvhodnejšie urobiť, aby som mala nárok na materské a prípadne na čerpanie PN pri rizikovom, keď budem na úrade?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ spĺňate všetky podmienky na priznanie materskej, či PN, tak postačí byť na ÚPSVaR.

Prípadnú PN je potrebné nahlásiť na ÚPSVaR. Tých 270 dní si odsledujte v oboch prípadoch, prípadne si overte Vašu situáciu priamo na pobočke Sociálnej poisťovne.

S prianím pekného dňa,
Lenka