Ako postupovať, aby som v prípade otehotnenia mohla poberať materskú?

Zodpovedané
19. mar 2023

Dobrý deň,

do konca novembra 2022 som bola dlhodobo zamestnaná. Následne som ukončila pracovný pomer, momentálne som na PN.

Ako postupovať, aby som v prípade otehotnenia mohla poberať materskú?

Pomôže mi DNPO?

Ak áno, tak kedy ho začať platiť ak plánujem otehotnieť koncom roka 2023?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok Vám vznikne vtedy, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom budete nemocensky poistená najmenej 270 dní.

Do doby nemocenského poistenia sa započítava nielen doba aktuálneho nemocenského poistenia, ale aj ukončené nemocenské poistenia v období dvoch rokov dozadu.

Na to, aby ste mohli poberať materské, musíte mať aj aktívne nemocenské poistenie, a to napríklad dobrovoľným nemocenským poistením.

Záleží kedy otehotniete. Treba si sledovať tých 270 dní.

S prianím pekného dňa,
Lenka