Ako postupovať ďalej, ak chcem dostávať najvyššiu možnú materskú?

Zodpovedané
6. nov 2022

Dobrý deň,

ďakujem za zodpovedanie otázky:
https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/poradna...

Dopĺňam nasledovné informácie:

Prácu mám ako TPP, na dobu neurčitú, plat 1374 € v hrubom, výpoveď nedám. Manžel ma môže zamestnať na nevyhnutný pracovný čas - len za účelom maximálnej materskej. 10.6.2023 je predpokladaný nástup na materskú. 16.9.2022 je nástup do práce po rodičovskom. Nástup do práce po dovolenke je 3.11. Keďže sa materská počíta z predchádzajúceho roka dúfala som, že by mi stačilo za október, november a december mať maximum.

Môže ma manžel zamestnať spätne, aby to boli súbežné pracovné pomery?

Je možné, aby sa spočítali a z nich sa robil následný výpočet?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za doplnenie podstatných informácii.
V prípade, ak by ste mali viac nemocenských poistení súčasne, nárok na materské sa posudzuje z každého nemocenského poistenia samostatne. Podmienkou je ale stihnúť 270 dní nemocenského poistenia.

Ak nastúpite na MD v 6/2023, bude sa Vám posudzovať príjem za rok 2022 iba v tom zamestnaní, v ktorom ste od 01.01.2022 a skôr. Teda v súčasnom TPP.

U manžela 270 dní nestíhate splniť. Ak by Vás zamestnal spätne, v rámci oneskoreného prihlásenia do SP je pokuta pre Vášho manžela - zamestnávateľa za každý deň omeškania a zároveň SP bude skúmať, či sa tento pracovný pomer neuzatvoril účelovo kvôli materskej.

Preto som sa pýtala, či TPP bude ukončený. Ak by sa ukončil pracovný pomer, ktorý teraz trvá a manžel by Vás zamestnal a mali by ste iba tento jeden pracovný pomer aktívny, tak na to, aby sa materské vypočítalo z vyššieho príjmu v novom zamestnaní je potrebné, aby sa v novom zamestnaní poistné zaplatilo najmenej za 90 kalendárnych dní ale napr. za dni na PN sa poistné neplatí. Pokiaľ máte nástup na materskú v 06/2023, potom končiace obdobie by bolo 31.05.2023. Do 31.05.2023 by muselo byť platených minimálne 90 dní.


S prianím pekného dňa,
Lenka
email: lenkamarandmk@gmail.com