Ako postupovať, keď nechcem preplácať nemocenské poistenie?

Zodpovedané
26. máj 2024

Dobrý deň,

k 29.5.2024 by ma mal gynekológ vypísať na materskú. Ku tomuto dňu by som mala mať 276 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky ku dňu predpokladaného termínu pôrodu (10. júl 2022 - 24.9.2022 ako zamestnanec a od 10.11.2023 až doposiaľ z dobrovoľneho nemocenského poistenia).

1. Problém:
Je potrebné mať aktívne dobrovoľne nemocenské poistenie ku dňu termínu pôrodu (termín je určený na 9.7.2024)?

Alebo môžem dobrovoľné nemocenské poistenie zrušiť k 1.6.2024?

Aký je postup v tomto prípade, aby som zbytočne nepreplácala nemocenské poistenie?

2. Problém:
Manžel je SZČO.

Môže nastúpiť na materskú dovolenku so starším 27-mesačným synom (po mojom nástupe na MD s mladším dieťaťom) a zároveň ďalej vykonávať svoju pracovnú činnosť ako SZČO, tzn. poberať materské a zároveň mať príjem zo živnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

1. Nepotrebujete zrušiť DNP k 1.6.2024, počas poberania materskej odvody DNP neplatíte. Predĺžite si dobu poistenia. Ale môžete, pokiaľ máte 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky.
https://www.socpoist.sk/kto-som/dobrovolne-pois...

2. Ako SZČO môže vykonávať činnosť.
Materská sa ale prizná len vtedy, ak otec vie preukázať, akým spôsobom je postarané o dieťa v dobe, keď on pracuje. V tom čase sa však o dieťa nesmie starať matka. Napr. krátkodobo sa postará v danej chvíli teta, stará mama. Budú chcieť od neho vyjadrenie.

S prianím pekného dňa,
Lenka